Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,_8779a_8d90d76ad8fba3f_lg.jpeg
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _8782a_8d90d7bec8226ec_lg.jpeg
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _8808a_8d90ee9a7994f4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _8817a_8d90f0698a0626c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,_8887a_8d9116e270a1ffb_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld brons och mässing med prismor, senempire, _8893b_8d9116e89834b60_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,_8929a_8d913c3f23f58ec_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 18-1900-tal,_8930a_8d913c40b8eb052_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd designer, taklampa, koppar, modern tillverkning,_8951a_8d914830c57c0a8_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, koppar, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med vit, veckad plastskärm, _8960a_8d9148e8c5da993_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med vit, veckad plastskärm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,_8989a_8d91555b6d2b850_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _9024a_8d9192571d0c4ee_lg.jpeg
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, _9026a_8d9192556306069_lg.jpeg
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hallampa, glas med prismor,_9027a_8d919382970ba6d_lg.jpeg
Hallampa, glas med prismor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall, _9035a_8d91935fce8c6a0_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,_9042a_8d9193d89afbddd_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,_9049c_8d9193f99b67aa1_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fotogenlampa, metall och glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, _9112a_8d91a1e2b5f2be8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,_9133a_8d91ace10e3abd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _9185a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,_9203a_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _9247a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_9248a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hamnbelysningar/farledsmarkeringar, 1 par, koppar, 1900-talets 1 hälft, _9280a_8d91ba5184cf5af_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_9310a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis", _9377a_lg.jpeg
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _9378a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _9379a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _9380a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _9381a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,_9458a_8d91ed15714ee8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer i Glössners art, taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1950-tal,_9472a_8d91f8173b907dc_lg.jpeg
Okänd designer i Glössners art, taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1950-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage, _9501a_8d91fa6d35d260d_lg.jpeg
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage, _9502a_8d91fa70571f0bb_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage, _9503a_8d91fa748025c76_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _9508a_8d91fa76925cef8_lg.jpeg
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel, _9509a_8d91fa789fc65e7_lg.jpeg
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Takampel, mässing med grön, optikblåst glaskupa, så kallad månskensampel, _9510a_8d91fa7c16cb0c4_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön, optikblåst glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa. så kallad månskensampel, _9514a_8d920228e5f2a70_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa. så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _9521a_8d91fa7db7524cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vägglampor, 2 st, grön- respektive brunlackerad metall och glas, _9535a_8d92029506abc12_lg.jpeg
Vägglampor, 2 st, grön- respektive brunlackerad metall och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,_9542a_8d92029c8154b11_lg.jpeg
801
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,_9558a_8d9203273b248a2_lg.jpeg
817
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _9569a_lg.jpeg
827
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_9583a_lg.jpeg
842
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,_9646b_8d92055c7f2e714_lg.jpeg
905
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H, _9647a_8d92055f250c8bf_lg.jpeg
906
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, _9674a_8d92062d0c33406_lg.jpeg
933
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK