Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_8799a_8d90e35647f2db3_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _8813a_8d90f015a62cf6b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Plakett, jade, Kina, sen Qing, sekelskiftet 1900, _8886a_8d910a8ec291c51_lg.jpeg
Plakett, jade, Kina, sen Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _8906a_8d9116d3abe37b5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _8908a_8d9116d1e1e28d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bricka, mässing, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blomformat brätte, _8954a_8d9148999e23829_lg.jpeg
Bricka, mässing, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blomformat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, underglasyrdekor av fåglar i landskap i famille-ros-färger, _8974a_8d915438fc40a6e_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, underglasyrdekor av fåglar i landskap i famille-ros-färger,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti orientaliskt silver, total vikt 190 gram,_9015a_8d91916824a00df_lg.jpeg
Parti orientaliskt silver, total vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _9032a_8d919379cf119af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,_9034a_8d91935c537519b_lg.jpeg
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",_9039a_8d9193804f11d53_lg.jpeg
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),_9041a_8d9193d71a9b406_lg.jpeg
Kaffekopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,_9045a_8d9193e96af9788_lg.jpeg
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha", _9047a_8d9193f26257de8_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,_9048a_8d9193f4b6fbeb8_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900, _9051a_8d9193fec375988_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_9052a_8d9194680c8bffa_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _9053a_8d919468bebd642_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,_9062a_8d9194701544e1f_lg.jpeg
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _9069a_8d919469730addf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Paraply/käppställ, porslin, Japan, 1900-talets 1 hälft,_9114a_8d91a1f2d6362d4_lg.jpeg
Paraply/käppställ, porslin, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal, _9132a_8d91acdf646dd57_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_9162a_lg.jpeg
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,_9216a_lg.jpeg
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,_9226a_8d921c1124cdd8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, _9228a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_9244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_9260a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _9275a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _9299a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm, _9298a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _9328a_8d91c68df73d1ec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal, _9340a_8d91c6f33659c5a_lg.jpeg
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj, _9342a_8d91dde68620d6b_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,_9348a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _9351a_8d91df8499da010_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt, _9352a_8d91df8588608a5_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt, _9353a_8d91df866bd87dc_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _9371a_8d91e021fff4f89_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,_9372a_8d91e022d914312_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske, _9447a_8d91ed083c3cafe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mortel, hardwood med läderdetaljer, _9485a_8d91f9911c0560e_lg.jpeg
Mortel, hardwood med läderdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _9486a_8d91f9af8c0d1e9_lg.jpeg
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _9506a_8d91fa66c0547ec_lg.jpeg
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _9521a_8d91fa7db7524cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,_9549a_lg.jpeg
809
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _9569a_lg.jpeg
827
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_9584a_lg.jpeg
843
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK