Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_9609a_lg.jpeg
868
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _9622a_lg.jpeg
878
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, polykrom dekor, _9633b_8d92051426797d3_lg.jpeg
892
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, polykrom dekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _9672a_lg.jpeg
932
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk, _9703a_lg.jpeg
962
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof", _9717a_lg.jpeg
976
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm, _9752a_lg.jpeg
1011
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _9770a_lg.jpeg
1026
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _9783a_lg.jpeg
1040
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bildrulle, gouache på papper uppklistrad på siden, Kina, modern tillverkning,_9817a_lg.jpeg
1076
Bildrulle, gouache på papper uppklistrad på siden, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Relikgömma, trä, koppartråd och mässing, Mahongwe, Gabon, 1900-talets 2 hälft, _9824a_8d9210169f4ea0a_lg.jpeg
1083
Relikgömma, trä, koppartråd och mässing, Mahongwe, Gabon, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut, _9825a_8d921017a83a771_lg.jpeg
1084
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa), _9826a_8d9210190dbc90f_lg.jpeg
1085
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa),
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturer, 3 st, skuret trä, Indien respektive Afrika, 1900-talets 2 hälft, 1 med beninläggningar,_9827a_8d9211bf199bf13_lg.jpeg
1086
Skulpturer, 3 st, skuret trä, Indien respektive Afrika, 1900-talets 2 hälft, 1 med beninläggningar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK