Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,_8802a_8d90ee300648253_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _8803a_8d90ee34db49b47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,_8804a_8d90ee3f54f4872_lg.jpeg
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,_8806a_8d90ee604470539_lg.jpeg
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal, _8807b_8d90ee5e4438dbb_lg.jpeg
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,_8892a_8d91167a78ebef9_lg.jpeg
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft_8894a_8d91167d2f6c407_lg.jpeg
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, _8895a_8d9116808ab29b5_lg.jpeg
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS, _8897b_8d911682de609cc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal, _8898a_8d91168d47a2efe_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV, _8899a_8d91169025d5757_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_8900a_8d9116931ac6ba4_lg.jpeg
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt, _8901a_8d9116947bfeaf6_lg.jpeg
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,_8902a_8d9116f97085b7a_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _8903a_8d9116fa3f765eb_lg.jpeg
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,_8931a_8d913bbca399b7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troed, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, "Ultra",_8967a_8d91542f84d90b0_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troed, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, "Ultra",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Andersen, Johannes för VAMO, Sönderborg, stolar, 4 st, bonad ek, "Sonja"_8968a_8d91543292fac95_lg.jpeg
Andersen, Johannes för VAMO, Sönderborg, stolar, 4 st, bonad ek, "Sonja"
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Hansen, Andreas för Brdr Andersen Møbelsnedkeri, soffa, körsbär med ljus moccaklädsel,_8969a_8d91545abd2f271_lg.jpeg
Hansen, Andreas för Brdr Andersen Møbelsnedkeri, soffa, körsbär med ljus moccaklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troed/Bra Bohag, sideboard, teak, "Trio",_8975a_8d9154585fd0c3c_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troed/Bra Bohag, sideboard, teak, "Trio",
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak, _8977a_8d91546cb648044_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, vitlackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _8994a_8d916d57dcd4a54_lg.jpeg
Stolar, 1 par, vitlackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pipställ, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,_9002a_8d916e6388823cd_lg.jpeg
Pipställ, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,_9003a_8d916e656b0a31b_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avlastningsbord, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, _9025a_8d9192523e5cf51_lg.jpeg
Avlastningsbord, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnbyrå, bonat och delvis bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_9028a_8d9193846fcc3fc_lg.jpeg
Barnbyrå, bonat och delvis bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, teak, _9124a_8d91ac6069c2405_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat, _9125a_8d91ac625dc91c2_lg.jpeg
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal, _9127c_8d91ac657b51f05_lg.jpeg
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kolonnskåp, mahogny, 1900-talets början, plakettmärkt "M/S KIRSTI", _9129a_8d91ac726a52e78_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal, _9132a_8d91acdf646dd57_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,_9138a_8d91aced4278ce8_lg.jpeg
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_9139a_8d91acef93524d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _9157a_8d91adbcd75073b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"_9163a_lg.jpeg
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak, _9169a_8d91ad79c6a84a5_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _9188a_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,_9198a_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_9242a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _9246a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _9249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_9276a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _9350a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_9369a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412, _9391a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)_9438a_8d91ec348cdfe72_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Ulferts, soffa, röd läderklädsel, _9460a_8d91ecfde38daf7_lg.jpeg
Okänd designer för Ulferts, soffa, röd läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva, _9477a_8d91f888bab404e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK