Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden, _8759a_8d90bed03c92822_lg.jpeg
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden,
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),_8760a_8d90bed18bf10b2_lg.jpeg
Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden, _8761a_8d90bed2da5d2ba_lg.jpeg
Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil, _8762a_8d90bed3feaaf7a_lg.jpeg
Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,_8763a_8d90bee1635a615_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,_8764a_8d90bee2b0f9c86_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj,  Kommendör av Finlands Vita Ros Orden, _8765a_8d90bee3d728641_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Finlands Vita Ros Orden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,_8766a_8d90bee4cb3f83f_lg.jpeg
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,_8767a_8d90bee5bdd881f_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,_8768a_8d90bee67851135_lg.jpeg
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,_8769a_8d90bee7459f8e0_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,_8770a_8d90beea43d5479_lg.jpeg
Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal, _8778a_8d90d77164e917b_lg.jpeg
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,_8794a_8d90e293354712b_lg.jpeg
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld_8847a_8d910700557a1c1_lg.jpeg
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld_8848a_8d9106ff8f35f65_lg.jpeg
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, så kallat nödmynt, Phoebus,_8878a_8d910a9601be1c8_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, så kallat nödmynt, Phoebus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sittkäppar, 2 st, svarvat trä med lädersits, 1900-talets mitt,_8943a_8d9145ab59209e2_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,_8944a_8d9145af153a469_lg.jpeg
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Medaljer, 5 st, 18-1900-tal,  förgylld metall respektive vitmetall, _8971a_8d9154346b82748_lg.jpeg
Medaljer, 5 st, 18-1900-tal, förgylld metall respektive vitmetall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kruthorn, horn och mässing, 1800-talets mitt,_8986a_8d915544205e52c_lg.jpeg
Kruthorn, horn och mässing, 1800-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kavajmärke, förgylld och emaljerad metall, XI Olympiaden Berlin 1936, _8995a_8d916d592e98b69_lg.jpeg
Kavajmärke, förgylld och emaljerad metall, XI Olympiaden Berlin 1936,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Dräkt/ämbetsmannavärja med balja, möjligen Tyskland, 18-1900-tal, _9004a_8d916e6700c72d5_lg.jpeg
Dräkt/ämbetsmannavärja med balja, möjligen Tyskland, 18-1900-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Medaljer, 4 stycken, silver (3 förgyllda) 3 st, Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken i Serafimerordens band repsektive högblått band (den så kallade Hovmedaljen), _9009a_8d9187ff1a4d277_lg.jpeg
Medaljer, 4 stycken, silver (3 förgyllda) 3 st, Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken i Serafimerordens band repsektive högblått band (den så kallade Hovmedaljen),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Officer av franska Orden Palmes Académiques, _9010a_8d9187fcceb6088_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, Officer av franska Orden Palmes Académiques,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ordenstecken; parti ordenstecken, sällskapsordnar mm, bland annat Neptuniorden, Amaranterorden och Par Bricole,_9021a_8d919281796a9b3_lg.jpeg
Ordenstecken; parti ordenstecken, sällskapsordnar mm, bland annat Neptuniorden, Amaranterorden och Par Bricole,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mycket stort parti medaljer, plaketter, nålar, pins mm,_9022d_8d919dc6ed4b7dd_lg.jpeg
Mycket stort parti medaljer, plaketter, nålar, pins mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Cockpitklocka, Jaeger Watch Co, New York, USA, antagligen 1940-tal,_9023a_8d91928301a4b6e_lg.jpeg
Cockpitklocka, Jaeger Watch Co, New York, USA, antagligen 1940-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",_9039a_8d9193804f11d53_lg.jpeg
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_9052a_8d9194680c8bffa_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _9053a_8d919468bebd642_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal, _9056a_8d91946ba263fa4_lg.jpeg
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum, _9061a_8d91946f72af494_lg.jpeg
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _9069a_8d919469730addf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer, _9134a_8d91ace6064349e_lg.jpeg
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _9141a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_9162a_lg.jpeg
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_9186a_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä och textil, _9238a_8d91b9f85f41fb6_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålat trä och textil,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft, _9250a_8d91ba1964154e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",_9251a_8d91ba1eeb41ea8_lg.jpeg
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, _9252a_8d91ba2185b93a2_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä och textil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare, _9253a_8d91ba235a6186d_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början, _9254a_8d91ba265b4a0bd_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början, _9255a_8d91ba284f179c7_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vitrin, mahogny, 1900-talets början, medföljer (defekt) skeppsmodell,_9256a_8d91ba29b4c23a4_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,_9257a_8d91ba2b3265f6b_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900, _9267a_8d91ba5030050f5_lg.jpeg
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK