Sommarauktion

Sommarauktion
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna", _10285a_8d9300d808ecc7b_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,_10326a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,_10329a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,_10347a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text, _10351a_lg.jpeg
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_10371a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_10372a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",_10384a_8d9318f032a571a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton", _10385a_8d9318f78413a65_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", _10386a_8d9318f96b9440e_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Oberoende", _10387a_8d9318faff4cc6a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, "Vit vila". _10388a_8d9318fff1b953f_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _10392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_10393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar, _10394a_8d931901b73f1a2_lg.jpeg
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",_10395a_8d9319037a20cbf_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition, _10396a_8d931905aa58acb_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,_10397a_8d9319d494d3e30_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",_10398a_8d9319d67baa989_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",_10414b_8d9325996e4deaf_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen, _10415a_8d93259c7e3567c_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater, _10416a_8d9326632d468f8_lg.jpeg
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _10417a_8d9325a1009532d_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a, _10418a_8d9325a338bea4a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _10432a_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _10440a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",_10441a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",_10454a_8d9326a3222c9d6_lg.jpeg
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures", _10455a_8d9326a3885fa83_lg.jpeg
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,_10495a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_10528a_lg.jpeg
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag, _10534a_8d934aa46f4d1e5_lg.jpeg
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt, _10537a_8d934aaae6465a9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wesselhöft, Birthe, olja, höns, _10538a_8d934aac7c141be_lg.jpeg
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin, _10539a_8d934a9f42a4f8e_lg.jpeg
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _10544a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rathsman, Siri, färglito, komposition, _10546a_lg.jpeg
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, _10549a_8d934b3995ea80c_lg.jpeg
Linderholm, Lena A, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Höglund, Karl, färglito, sommarvals, _10552a_8d934b3f7923b65_lg.jpeg
Höglund, Karl, färglito, sommarvals,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"_10553a_8d934b413c85f45_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rex, Göte, olja, blomsterhandel, _10554a_8d934b433176e2b_lg.jpeg
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _10560a_lg.jpeg
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _10562a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _10574a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_10581a_lg.jpeg
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,_10585a_8d934c4318bcf66_lg.jpeg
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,_10586a_8d934c4b03beb42_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _10588a_8d934cd081322c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK