Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen", _9878a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9878-itemimages/9878a_med.jpeg)
1
Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen",
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _9904a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9904-itemimages/9904a_med.jpeg)
6
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _9905a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9905-itemimages/9905a_med.jpeg)
7
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_9910a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9910-itemimages/9910a_med.jpeg)
11
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition, _9911a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9911-itemimages/9911a_med.jpeg)
13
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,_9913a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9913-itemimages/9913a_med.jpeg)
15
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader", _9914a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9914-itemimages/9914a_med.jpeg)
16
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_9922a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9922-itemimages/9922a_med.jpeg)
23
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_9951a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9951-itemimages/9951a_med.jpeg)
54
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar, _9969a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9969-itemimages/9969a_med.jpeg)
71
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,_9971a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9971-itemimages/9971a_med.jpeg)
73
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _9977a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9977-itemimages/9977a_med.jpeg)
79
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha, _9980a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9980-itemimages/9980a_med.jpeg)
81
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän, _9981a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9981-itemimages/9981a_med.jpeg)
83
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,_9982a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9982-itemimages/9982a_med.jpeg)
84
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_9983a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9983-itemimages/9983a_med.jpeg)
85
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par, _9985a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9985-itemimages/9985a_med.jpeg)
87
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_9999a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9999-itemimages/9999a_med.jpeg)
101
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Ahrle, Leif, olja, komposition,_10008a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10008-itemimages/10008a_med.jpeg)
110
Ahrle, Leif, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Barrios, Alvaro, färglito, golfare,_10009a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10009-itemimages/10009a_med.jpeg)
111
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,_10016a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10016-itemimages/10016a_med.jpeg)
119
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar, _10021a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10021-itemimages/10021a_med.jpeg)
123
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända, _10033a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10033-itemimages/10033a_med.jpeg)
135
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro, _10053a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10053-itemimages/10053a_med.jpeg)
155
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1", _10056a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10056-itemimages/10056a_med.jpeg)
158
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",_10059a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10059-itemimages/10059a_med.jpeg)
160
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",_10058a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10058-itemimages/10058a_med.jpeg)
161
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame", _10089a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10089-itemimages/10089a_med.jpeg)
191
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
Slutpris1 300 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,_10109a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10109-itemimages/10109a_med.jpeg)
212
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja, _10126a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10126-itemimages/10126a_med.jpeg)
228
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1, _10128a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10128-itemimages/10128a_med.jpeg)
230
Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja, _10129a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10129-itemimages/10129a_med.jpeg)
232
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja, _10130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10130-itemimages/10130a_med.jpeg)
233
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård, _10136a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10136-itemimages/10136a_med.jpeg)
238
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_10161a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10161-itemimages/10161a_med.jpeg)
263
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sundqvist, Kell, färgserigrafi, konkret komposition,_10162a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10162-itemimages/10162a_med.jpeg)
264
Sundqvist, Kell, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mannervik, Margaretha, blandteknik, sand mm på handgjort papper, "Terrestre", _10163a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10163-itemimages/10163a_med.jpeg)
265
Mannervik, Margaretha, blandteknik, sand mm på handgjort papper, "Terrestre",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition, _10164a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10164-itemimages/10164a_med.jpeg)
266
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Kattinis, Julianos, etsning, "Lucumone",_10166a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10166-itemimages/10166a_med.jpeg)
268
Kattinis, Julianos, etsning, "Lucumone",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Papart, Max, färglito, komposition, _10167a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10167-itemimages/10167a_med.jpeg)
271
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd fransk konstnär, 1960-tal, färglito, komposition, otydligt signerad EA, _10170a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10170-itemimages/10170a_med.jpeg)
272
Okänd fransk konstnär, 1960-tal, färglito, komposition, otydligt signerad EA,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lissegård, etsning med carborundum, handkolorerad, komposition, _10171a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10171-itemimages/10171a_med.jpeg)
273
Lissegård, etsning med carborundum, handkolorerad, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Adolfs Gerard Pieter, gouache, balinesisk skönhet,_9880a_8d929c4ba68123f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9880-itemimages/9880a_8d929c4ba68123f_med.jpeg)
276
Adolfs Gerard Pieter, gouache, balinesisk skönhet,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
![Nerman, Einar, efter honom, litografi, "Isadora Duncan", _9883a_8d929c53ca9d071_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9883-itemimages/9883a_8d929c53ca9d071_med.jpeg)
278
Nerman, Einar, efter honom, litografi, "Isadora Duncan",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Nerman, Einar, efter honom, litografier 5 st, bland annat "Arturo Toscanini",_9884a_8d92aa0621d3a19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9884-itemimages/9884a_8d92aa0621d3a19_med.jpeg)
279
Nerman, Einar, efter honom, litografier 5 st, bland annat "Arturo Toscanini",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja (på litografi?), musikstund,_9893a_8d92aa04fe8e2be_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9893-itemimages/9893a_8d92aa04fe8e2be_med.jpeg)
296
Okänd konstnär, olja (på litografi?), musikstund,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Svensson, Roland, färglito, "Erik-Petters bod i Kallskär", _9898b_8d92aa0b96e59bc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9898-itemimages/9898b_8d92aa0b96e59bc_med.jpeg)
298
Svensson, Roland, färglito, "Erik-Petters bod i Kallskär",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Nerman, Einar, efter honom, litografi, "The Windsors", _9882a_8d929c52069b2f4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9882-itemimages/9882a_8d929c52069b2f4_med.jpeg)
299
Nerman, Einar, efter honom, litografi, "The Windsors",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.