Sommarauktion

Sommarauktion
Sedelklämmor, 3 st samt slipsnål, Tiffany & Co mm, _10567a_8d934b4bb54e296_lg.jpeg
Sedelklämmor, 3 st samt slipsnål, Tiffany & Co mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reservoir- och bläckpennor, Cartier, St Dupont, Montblanc och Cross, _10568a_8d934b4d4f3bae1_lg.jpeg
Reservoir- och bläckpennor, Cartier, St Dupont, Montblanc och Cross,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents", _10569a_8d934bc93947e49_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kreditkortshållare, monogramcanvas , Louis Vuitton,_10570a_8d934bcb1a7375a_lg.jpeg
Kreditkortshållare, monogramcanvas , Louis Vuitton,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Axelremsväska, vaxad bomull med läderdetaljer, Barbour Wax Leather Mail Bag,_10571a_8d934bc732bb8c4_lg.jpeg
Axelremsväska, vaxad bomull med läderdetaljer, Barbour Wax Leather Mail Bag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill, _10572a_8d934bc4aa7b4f4_lg.jpeg
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,_10576a_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-tal,_10577a_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, efter honom, bricka/brickbord, laminat på metallställning,_10584a_8d9366205987036_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, efter honom, bricka/brickbord, laminat på metallställning,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, väggspegel, tenn, _10587a_8d934c489824919_lg.jpeg
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, väggspegel, tenn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _10588a_8d934cd081322c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900, _10590a_8d934cd5d2977c9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_10592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,_10594a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak, _10599a_lg.jpeg
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Relief, gips, 1900-talets 2 hälft, Sant Olof (Olav), _10602a_8d934d02f9176bf_lg.jpeg
Relief, gips, 1900-talets 2 hälft, Sant Olof (Olav),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900, _10603a_8d934d05a525f24_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Apotekskärl, 2 st, brun glasmassa med trälock, 1900-talets 1 hälft, _10606a_8d934d0a0835df7_lg.jpeg
Apotekskärl, 2 st, brun glasmassa med trälock, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tvärflöjt, nysilver, VITO, _10607a_8d934d0e0b288f8_lg.jpeg
Tvärflöjt, nysilver, VITO,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _10608a_lg.jpeg
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_10610a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft, _10612a_lg.jpeg
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början, _10621a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,_10622a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900, _10627a_8d934d91302896a_lg.jpeg
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut, _10630a_8d934d96543982b_lg.jpeg
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240, _10631a_8d934d97edf9d41_lg.jpeg
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, _10632a_8d934d999ddd6aa_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, _10633a_8d934d9b276891c_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft, _9890a_8d92a9e2d0ad5b2_lg.jpeg
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,_10684a_8d9362b5ac7f0cd_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10685a_8d9362b62935b47_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, _10634a_8d9354e67e8e224_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal, _10686a_lg.jpeg
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,_10688a_lg.jpeg
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor, _10690a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt, _10692a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _10693a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10636a_8d9357fc79467c9_lg.jpeg
771
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak, _10638a_8d93581e79ceb44_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak_10640a_8d9358277aed597_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,_10696a_lg.jpeg
781
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft, _10697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för A&B, Lundtofte Danmark, salt/pepparströare, 4 st, rostfritt stål och teak, _10701a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt, _10702a_lg.jpeg
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft, _10703a_lg.jpeg
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft, _10705a_lg.jpeg
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,_10644a_8d935830c74520e_lg.jpeg
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK