Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Sedelklämmor, 3 st samt slipsnål, Tiffany & Co mm, _10567a_8d934b4bb54e296_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10567-itemimages/10567a_8d934b4bb54e296_med.jpeg)
684
Sedelklämmor, 3 st samt slipsnål, Tiffany & Co mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Reservoir- och bläckpennor, Cartier, St Dupont, Montblanc och Cross, _10568a_8d934b4d4f3bae1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10568-itemimages/10568a_8d934b4d4f3bae1_med.jpeg)
685
Reservoir- och bläckpennor, Cartier, St Dupont, Montblanc och Cross,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents", _10569a_8d934bc93947e49_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10569-itemimages/10569a_8d934bc93947e49_med.jpeg)
686
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Kreditkortshållare, monogramcanvas , Louis Vuitton,_10570a_8d934bcb1a7375a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10570-itemimages/10570a_8d934bcb1a7375a_med.jpeg)
687
Kreditkortshållare, monogramcanvas , Louis Vuitton,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Axelremsväska, vaxad bomull med läderdetaljer, Barbour Wax Leather Mail Bag,_10571a_8d934bc732bb8c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10571-itemimages/10571a_8d934bc732bb8c4_med.jpeg)
688
Axelremsväska, vaxad bomull med läderdetaljer, Barbour Wax Leather Mail Bag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Dokumenthållare, svart läder, Dunhill, _10572a_8d934bc4aa7b4f4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10572-itemimages/10572a_8d934bc4aa7b4f4_med.jpeg)
689
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,_10576a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10576-itemimages/10576a_med.jpeg)
693
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Golvur, vitlackerat trä, 1800-tal,_10577a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10577-itemimages/10577a_med.jpeg)
694
Golvur, vitlackerat trä, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, efter honom, bricka/brickbord, laminat på metallställning,_10584a_8d9366205987036_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10584-itemimages/10584a_8d9366205987036_med.jpeg)
701
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, efter honom, bricka/brickbord, laminat på metallställning,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, väggspegel, tenn, _10587a_8d934c489824919_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10587-itemimages/10587a_8d934c489824919_med.jpeg)
704
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, väggspegel, tenn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _10588a_8d934cd081322c0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10588-itemimages/10588a_8d934cd081322c0_med.jpeg)
705
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900, _10590a_8d934cd5d2977c9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10590-itemimages/10590a_8d934cd5d2977c9_med.jpeg)
707
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_10592a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10592-itemimages/10592a_med.jpeg)
709
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,_10594a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10594-itemimages/10594a_med.jpeg)
711
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak, _10599a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10599-itemimages/10599a_med.jpeg)
716
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Relief, gips, 1900-talets 2 hälft, Sant Olof (Olav), _10602a_8d934d02f9176bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10602-itemimages/10602a_8d934d02f9176bf_med.jpeg)
719
Relief, gips, 1900-talets 2 hälft, Sant Olof (Olav),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900, _10603a_8d934d05a525f24_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10603-itemimages/10603a_8d934d05a525f24_med.jpeg)
720
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Apotekskärl, 2 st, brun glasmassa med trälock, 1900-talets 1 hälft, _10606a_8d934d0a0835df7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10606-itemimages/10606a_8d934d0a0835df7_med.jpeg)
723
Apotekskärl, 2 st, brun glasmassa med trälock, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tvärflöjt, nysilver, VITO, _10607a_8d934d0e0b288f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10607-itemimages/10607a_8d934d0e0b288f8_med.jpeg)
724
Tvärflöjt, nysilver, VITO,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _10608a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10608-itemimages/10608a_med.jpeg)
725
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_10610a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10610-itemimages/10610a_med.jpeg)
726
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft, _10612a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10612-itemimages/10612a_med.jpeg)
729
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början, _10621a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10621-itemimages/10621a_med.jpeg)
738
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,_10622a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10622-itemimages/10622a_med.jpeg)
739
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900, _10627a_8d934d91302896a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10627-itemimages/10627a_8d934d91302896a_med.jpeg)
744
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut, _10630a_8d934d96543982b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10630-itemimages/10630a_8d934d96543982b_med.jpeg)
747
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240, _10631a_8d934d97edf9d41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10631-itemimages/10631a_8d934d97edf9d41_med.jpeg)
748
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, _10632a_8d934d999ddd6aa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10632-itemimages/10632a_8d934d999ddd6aa_med.jpeg)
749
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, _10633a_8d934d9b276891c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10633-itemimages/10633a_8d934d9b276891c_med.jpeg)
750
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft, _9890a_8d92a9e2d0ad5b2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9890-itemimages/9890a_8d92a9e2d0ad5b2_med.jpeg)
753
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,_10684a_8d9362b5ac7f0cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10684-itemimages/10684a_8d9362b5ac7f0cd_med.jpeg)
757
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10685a_8d9362b62935b47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10685-itemimages/10685a_8d9362b62935b47_med.jpeg)
758
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, _10634a_8d9354e67e8e224_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10634-itemimages/10634a_8d9354e67e8e224_med.jpeg)
759
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal, _10686a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10686-itemimages/10686a_med.jpeg)
761
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,_10688a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10688-itemimages/10688a_med.jpeg)
762
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor, _10690a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10690-itemimages/10690a_med.jpeg)
765
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt, _10692a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10692-itemimages/10692a_med.jpeg)
767
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _10693a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10693-itemimages/10693a_med.jpeg)
768
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10636a_8d9357fc79467c9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10636-itemimages/10636a_8d9357fc79467c9_med.jpeg)
771
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak, _10638a_8d93581e79ceb44_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10638-itemimages/10638a_8d93581e79ceb44_med.jpeg)
776
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak_10640a_8d9358277aed597_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10640-itemimages/10640a_8d9358277aed597_med.jpeg)
778
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,_10696a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10696-itemimages/10696a_med.jpeg)
781
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft, _10697a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10697-itemimages/10697a_med.jpeg)
783
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för A&B, Lundtofte Danmark, salt/pepparströare, 4 st, rostfritt stål och teak, _10701a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10701-itemimages/10701a_med.jpeg)
786
Okänd designer för A&B, Lundtofte Danmark, salt/pepparströare, 4 st, rostfritt stål och teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt, _10702a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10702-itemimages/10702a_med.jpeg)
787
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft, _10703a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10703-itemimages/10703a_med.jpeg)
788
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft, _10705a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10705-itemimages/10705a_med.jpeg)
790
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,_10644a_8d935830c74520e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10644-itemimages/10644a_8d935830c74520e_med.jpeg)
792
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.