Sommarauktion

Sommarauktion
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak_10646a_8d93582f8b07e51_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jordglob, Dr Neuse, mellankrigstid, import Svenska Bokhandelscentralen,_10706a_8d936442406cebf_lg.jpeg
798
Jordglob, Dr Neuse, mellankrigstid, import Svenska Bokhandelscentralen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona, _10708a_8d93644305baef9_lg.jpeg
800
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _10716a_lg.jpeg
808
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_10717a_lg.jpeg
809
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_10718a_lg.jpeg
810
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_10721a_lg.jpeg
813
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_10650a_8d9358208871bd8_lg.jpeg
814
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, ett par, silver_10651a_8d9358465307f16_lg.jpeg
815
Ljusstakar, ett par, silver
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl_10652a_8d9358d9ef5beaf_lg.jpeg
816
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _10655a_8d9358512c4f9db_lg.jpeg
819
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft, _10656a_8d9358d68ff385d_lg.jpeg
820
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,_10722a_lg.jpeg
822
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût, _10723a_lg.jpeg
823
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Läkarväska, läder med metallbeslag, _10724a_lg.jpeg
825
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall_10660a_8d935879b0482b4_lg.jpeg
833
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900, _10733a_lg.jpeg
841
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _10735a_lg.jpeg
843
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_10736a_lg.jpeg
844
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,_10671a_8d9361ce3610d90_lg.jpeg
857
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _10749a_8d9365a68ffc1cf_lg.jpeg
861
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter, _10750a_8d9365abda46251_lg.jpeg
862
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft, _10761a_lg.jpeg
873
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,_10763a_lg.jpeg
875
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Rullbandspelare, Revox A 77_10764a_8d936609b9e6a90_lg.jpeg
876
Rullbandspelare, Revox A 77
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti rullband, 1 låda,_10765a_8d93667d89081e4_lg.jpeg
877
Parti rullband, 1 låda,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,_10777a_lg.jpeg
888
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _10778a_lg.jpeg
890
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,_10783a_lg.jpeg
895
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak, _10788a_8d93669276fd460_lg.jpeg
900
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,_10789a_8d936e86fe20e8f_lg.jpeg
901
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skivspelare, Garrard 401_10791a_8d936e85c55d5b0_lg.jpeg
903
Skivspelare, Garrard 401
Slutpris5 500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, _10792a_lg.jpeg
904
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft, _10795a_lg.jpeg
907
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt, _10803a_lg.jpeg
915
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _10806a_lg.jpeg
918
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kakelplattor, 6 st 1700-tal, dekor av papegoja i starkeldsfärger,_10807a_lg.jpeg
919
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksak, plysch, Steiff, orangutang, _10767a_8d9366249b067f3_lg.jpeg
927
Leksak, plysch, Steiff, orangutang,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, plysch, Steiff, kanin_10768a_8d93662629b4a5e_lg.jpeg
928
Leksak, plysch, Steiff, kanin
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, plysch, Steiff, Bambi,_10769a_8d9366279d3b698_lg.jpeg
929
Leksak, plysch, Steiff, Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksaker, 4 st, plysch, Steiff, hundar_10770a_8d93662bbddc892_lg.jpeg
930
Leksaker, 4 st, plysch, Steiff, hundar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Leksaker 3 st, plysch, Steiff, plejon, leopard samt kanin, _10771a_8d9366307e50ced_lg.jpeg
931
Leksaker 3 st, plysch, Steiff, plejon, leopard samt kanin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kista, ek, barocktyp, delvis 16-1700-tal, _10810a_8d936f0b053a656_lg.jpeg
933
Kista, ek, barocktyp, delvis 16-1700-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rakspegel, grålackerat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, vridbar spegel, _10811b_8d936f15e7a8da5_lg.jpeg
934
Rakspegel, grålackerat trä, nyrenässans, 1800-talets slut, vridbar spegel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,_10816a_8d936f37f0a26cb_lg.jpeg
939
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt, _10820a_8d936fbde98f8fb_lg.jpeg
943
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,_10826a_8d93702758c2c11_lg.jpeg
949
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, palisander med mässingsbeslag,_10830a_8d936febc200ccd_lg.jpeg
953
Spegel, palisander med mässingsbeslag,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK