Sommarauktion

Sommarauktion
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods, _10073a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900, _10076a_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,_10079a_lg.jpeg
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hålslev, mässing, 17-1800-tal, _10081a_lg.jpeg
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _10082a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,_10091a_lg.jpeg
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, _10095a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,_10096a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,_10097a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi, _10101a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft, _10105a_lg.jpeg
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _10117a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt, _10121a_lg.jpeg
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,_10123a_lg.jpeg
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt, _10125a_lg.jpeg
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning, _10131a_lg.jpeg
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _10138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _10140a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_10156a_lg.jpeg
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål, _10158a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _10159a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,_9881a_8d929c5012a1cd6_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900, _9888a_8d92a9e1333d1fe_lg.jpeg
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9891a_8d92a9e4191a3ce_lg.jpeg
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9892a_8d92a9e4e1ec79a_lg.jpeg
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _10176a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_10179a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing, "Aniara", _10181a_8d934baffa89f41_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing, "Aniara",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_10182a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_10183a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Toilettespegel, bonat trä med mässingslister, 1800-tal, _9894a_8d92aa06dde707d_lg.jpeg
Toilettespegel, bonat trä med mässingslister, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel, _10211a_8d92f15272179a0_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _10212a_8d92f14f870d488_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,_10213a_8d92f14e612d033_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/lockask, delvis glaserat stengods, _10221a_8d92f32d403a3bb_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/lockask, delvis glaserat stengods,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods, _10243a_8d92f41ce5a1ce3_lg.jpeg
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng', _10279a_8d9300420215e2f_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/julkandelaber, delvis glaserat stengods, "Julius", _10291a_8d93011dd63c7d8_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/julkandelaber, delvis glaserat stengods, "Julius",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal, _10346a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä, _10345a_lg.jpeg
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_10348a_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,_10350a_lg.jpeg
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft, _10353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare, _10364a_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",_10365a_lg.jpeg
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_10366a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, _10370a_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft, _10369a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK