Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods, _10073a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10073-itemimages/10073a_med.jpeg)
175
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900, _10076a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10076-itemimages/10076a_med.jpeg)
177
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,_10079a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10079-itemimages/10079a_med.jpeg)
181
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Hålslev, mässing, 17-1800-tal, _10081a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10081-itemimages/10081a_med.jpeg)
183
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa), _10082a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10082-itemimages/10082a_med.jpeg)
184
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,_10091a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10091-itemimages/10091a_med.jpeg)
194
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, _10095a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10095-itemimages/10095a_med.jpeg)
197
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,_10096a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10096-itemimages/10096a_med.jpeg)
198
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,_10097a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10097-itemimages/10097a_med.jpeg)
199
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi, _10101a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10101-itemimages/10101a_med.jpeg)
203
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft, _10105a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10105-itemimages/10105a_med.jpeg)
207
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _10117a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10117-itemimages/10117a_med.jpeg)
219
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt, _10121a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10121-itemimages/10121a_med.jpeg)
222
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,_10123a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10123-itemimages/10123a_med.jpeg)
224
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt, _10125a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10125-itemimages/10125a_med.jpeg)
227
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Brännarmunstycke för ogräsbekämpning, _10131a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10131-itemimages/10131a_med.jpeg)
231
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _10138a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10138-itemimages/10138a_med.jpeg)
240
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _10140a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10140-itemimages/10140a_med.jpeg)
242
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_10156a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10156-itemimages/10156a_med.jpeg)
258
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål, _10158a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10158-itemimages/10158a_med.jpeg)
259
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _10159a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10159-itemimages/10159a_med.jpeg)
260
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,_9881a_8d929c5012a1cd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9881-itemimages/9881a_8d929c5012a1cd6_med.jpeg)
277
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900, _9888a_8d92a9e1333d1fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9888-itemimages/9888a_8d92a9e1333d1fe_med.jpeg)
283
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9891a_8d92a9e4191a3ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9891-itemimages/9891a_8d92a9e4191a3ce_med.jpeg)
284
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft, _9892a_8d92a9e4e1ec79a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9892-itemimages/9892a_8d92a9e4e1ec79a_med.jpeg)
285
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _10176a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10176-itemimages/10176a_med.jpeg)
288
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_10179a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10179-itemimages/10179a_med.jpeg)
291
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing, "Aniara", _10181a_8d934baffa89f41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10181-itemimages/10181a_8d934baffa89f41_med.jpeg)
293
Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing, "Aniara",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_10182a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10182-itemimages/10182a_med.jpeg)
294
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_10183a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10183-itemimages/10183a_med.jpeg)
295
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Toilettespegel, bonat trä med mässingslister, 1800-tal, _9894a_8d92aa06dde707d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/9894-itemimages/9894a_8d92aa06dde707d_med.jpeg)
297
Toilettespegel, bonat trä med mässingslister, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel, _10211a_8d92f15272179a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10211-itemimages/10211a_8d92f15272179a0_med.jpeg)
328
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _10212a_8d92f14f870d488_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10212-itemimages/10212a_8d92f14f870d488_med.jpeg)
329
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,_10213a_8d92f14e612d033_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10213-itemimages/10213a_8d92f14e612d033_med.jpeg)
330
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/lockask, delvis glaserat stengods, _10221a_8d92f32d403a3bb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10221-itemimages/10221a_8d92f32d403a3bb_med.jpeg)
338
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/lockask, delvis glaserat stengods,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods, _10243a_8d92f41ce5a1ce3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10243-itemimages/10243a_8d92f41ce5a1ce3_med.jpeg)
360
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng', _10279a_8d9300420215e2f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10279-itemimages/10279a_8d9300420215e2f_med.jpeg)
396
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/julkandelaber, delvis glaserat stengods, "Julius", _10291a_8d93011dd63c7d8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10291-itemimages/10291a_8d93011dd63c7d8_med.jpeg)
408
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/julkandelaber, delvis glaserat stengods, "Julius",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal, _10346a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10346-itemimages/10346a_med.jpeg)
462
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä, _10345a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10345-itemimages/10345a_med.jpeg)
463
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_10348a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10348-itemimages/10348a_med.jpeg)
466
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,_10350a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10350-itemimages/10350a_med.jpeg)
467
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft, _10353a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10353-itemimages/10353a_med.jpeg)
470
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare, _10364a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10364-itemimages/10364a_med.jpeg)
481
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",_10365a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10365-itemimages/10365a_med.jpeg)
482
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_10366a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10366-itemimages/10366a_med.jpeg)
483
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Fartygsmodell, trä och textil, _10370a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10370-itemimages/10370a_med.jpeg)
486
Fartygsmodell, trä och textil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft, _10369a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/10369-itemimages/10369a_med.jpeg)
487
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.