Sommarauktion

Sommarauktion
Regan, Ken, silvergelatinfoto, "Keith Richard's cooking in Andy Warhol’s kitchen", _9878a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _9906a_lg.jpeg
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,_9912a_lg.jpeg
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_9915a_lg.jpeg
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _9916a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,_9918a_lg.jpeg
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,_9920a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _9921a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _9924a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, mahogny, modern tillverkning,_9926a_lg.jpeg
Spegel, mahogny, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900, _9927a_lg.jpeg
Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dockskåp, bemålat trä, sekelskiftet 1900, 2 våningar samt löstagbart tak,  fasad med 5 fönsterpar och risaliter,_9948a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,_9965a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,_9966a_lg.jpeg
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_9972a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt, _9976a_lg.jpeg
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,_9979a_lg.jpeg
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _9984a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, _9989a_lg.jpeg
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor, _9986a_lg.jpeg
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _9990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal, _10001a_lg.jpeg
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _10004a_lg.jpeg
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_10010a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,_10011a_lg.jpeg
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut, _10012a_lg.jpeg
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _10015a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal, _10017a_lg.jpeg
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,_10018a_lg.jpeg
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,_10019a_lg.jpeg
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar, _10021a_lg.jpeg
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _10024a_lg.jpeg
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa, _10026a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _10027a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_10029a_lg.jpeg
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cittra i låda, Baranoli, _10035a_lg.jpeg
Cittra i låda, Baranoli,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor, _10039a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt, _10045a_lg.jpeg
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _10050a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _10060a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Käpp, papyrus med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, _10063a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Handspegel, skuret och bronserat trä, 1900-tal,_10064a_lg.jpeg
Handspegel, skuret och bronserat trä, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),_10067a_lg.jpeg
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut, _10068a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relikgömma, trä, koppartråd och mässing, Mahongwe, Gabon, 1900-talets 2 hälft, _10069a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa), _10070a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa),
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturer, 3 st, skuret trä, Indien respektive Afrika, 1900-talets 2 hälft, 1 med beninläggningar,_10071a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,_10072a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK