Sommarauktion

Sommarauktion
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_10373a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_10389a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_10391a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben, _10399a_lg.jpeg
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _10400a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,_10401a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _10402a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _10403a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _10410a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _10411a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft, _10412a_lg.jpeg
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _10413a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,_10419a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal, _10420a_lg.jpeg
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,_10421a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal, _10422a_lg.jpeg
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,_10426a_8d9325aad1776cf_lg.jpeg
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä, _10429a_lg.jpeg
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur, _10434a_8d932664abbd79f_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur, _10435b_8d932666d6919ba_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag, _10439a_lg.jpeg
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett', _10447a_8d93266f34427e3_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser, _10449a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck,_10451a_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig, _10453a_lg.jpeg
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,_10456a_8d9326a43009c30_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_10470a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kaminur med slag, ek med förgyllda mässingsbeslag, Wilcocks patent, _10471a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900, _10475a_lg.jpeg
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof", _10476a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 6 ljus,_10486a_8d933e68f9e6587_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 6 ljus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_10491a_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _10498a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Teleskopljusstakar, 1 par, pläter, möjligen England, 1800-talets början,_10505a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare, _10508a_lg.jpeg
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Födelsedagskaravan, bemålat trä, Toys Pure,_10512a_lg.jpeg
Födelsedagskaravan, bemålat trä, Toys Pure,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, bägare, tenn med mässingsdetaljer, så kallad Skönvirke, omkring 1920,_10513a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,_10524a_lg.jpeg
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _10527a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, bordsspegel, ek och stål, modell 402, _10533a_8d933f7e1ba3658_lg.jpeg
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, bordsspegel, ek och stål, modell 402,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _10535a_8d934aa69518da1_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, nyrokoko, 1800-talets slut, _10541a_8d934badddc9e03_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början, _10545a_lg.jpeg
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, väggspegel, teak, _10547a_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, teak,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golfbag med klubbor,_10551a_8d934b3dd5b8fe3_lg.jpeg
Golfbag med klubbor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Digitalkamera, Canon EOS M, _10555a_8d934b450f4152b_lg.jpeg
Digitalkamera, Canon EOS M,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,_10557a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Schildt, Sebastian för Firma Svenskt Tenn, kanna, högglanspolerat tenn,_10566a_8d934bc22745c9e_lg.jpeg
Schildt, Sebastian för Firma Svenskt Tenn, kanna, högglanspolerat tenn,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK