Sommarauktion

Sommarauktion
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap, _9897a_8d92aa095a88ffa_lg.jpeg
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa_10637a_8d9357ff0ad83b3_lg.jpeg
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._10658a_8d93586918e368b_lg.jpeg
775
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak, _10638a_8d93581e79ceb44_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,_10639a_8d935821f02b3fe_lg.jpeg
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak_10640a_8d9358277aed597_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,_10641a_8d93582a32ab926_lg.jpeg
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro" _10642a_8d93582e269fbc0_lg.jpeg
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro"
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,_10696a_lg.jpeg
781
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sadelväska, så kallad Khorgin, _10698a_lg.jpeg
Sadelväska, så kallad Khorgin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft, _10697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okända designers, halssmycken, 2 st, svart gummi respektive läder med montage i sterlingsilver,_10699a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, _10700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för A&B, Lundtofte Danmark, salt/pepparströare, 4 st, rostfritt stål och teak, _10701a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt, _10702a_lg.jpeg
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft, _10703a_lg.jpeg
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas, _10704a_lg.jpeg
789
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft, _10705a_lg.jpeg
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rohac, Richard, figurin, delvis patinerad brons, afrikansk krigare,_10643a_8d9358d48cc4f00_lg.jpeg
Rohac, Richard, figurin, delvis patinerad brons, afrikansk krigare,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,_10644a_8d935830c74520e_lg.jpeg
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak_10646a_8d93582f8b07e51_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, komposition med fisk_10647a_8d9358385eabb43_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, komposition med fisk
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dahl, Peter, serigrafi, komposition med kvinna_10648a_8d935841d000770_lg.jpeg
795
Dahl, Peter, serigrafi, komposition med kvinna
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas_10649a_8d93584c418f5bb_lg.jpeg
796
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Sven, olja, motiv med båtar_10657a_8d93585a7ba42f1_lg.jpeg
797
Johansson, Sven, olja, motiv med båtar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob, Dr Neuse, mellankrigstid, import Svenska Bokhandelscentralen,_10706a_8d936442406cebf_lg.jpeg
798
Jordglob, Dr Neuse, mellankrigstid, import Svenska Bokhandelscentralen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,_10707a_8d93643e145efe4_lg.jpeg
799
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona, _10708a_8d93644305baef9_lg.jpeg
800
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,_10709a_8d936611f84e232_lg.jpeg
801
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, vandrare i vinterskog, _10710a_8d936610e3380ca_lg.jpeg
802
Okänd konstnär, olja, vandrare i vinterskog,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, mansporträtt, _10711a_8d93660e60d316e_lg.jpeg
803
Okänd konstnär, olja, mansporträtt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Schmutzer, Ferdinand, etsning, "Näherin am Fenster"_10712a_8d93660dbc08781_lg.jpeg
804
Schmutzer, Ferdinand, etsning, "Näherin am Fenster"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, gouache, stilleben, _10713a_8d93660cfba2fbe_lg.jpeg
805
Okänd japansk (?) konstnär, gouache, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",_10714a_lg.jpeg
806
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nording, William, olja, landskap, _10715a_lg.jpeg
807
Nording, William, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _10716a_lg.jpeg
808
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_10717a_lg.jpeg
809
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_10718a_lg.jpeg
810
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Makeig Jones, Daisy för Wedgwood, skål, lysterglaserat flintgods, oktogonal form,_10719a_lg.jpeg
811
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,_10720a_lg.jpeg
812
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_10721a_lg.jpeg
813
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_10650a_8d9358208871bd8_lg.jpeg
814
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, ett par, silver_10651a_8d9358465307f16_lg.jpeg
815
Ljusstakar, ett par, silver
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl_10652a_8d9358d9ef5beaf_lg.jpeg
816
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wennström, Berndt, olja, I gathörnet_10653a_8d93584475b644a_lg.jpeg
817
Wennström, Berndt, olja, I gathörnet
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra, _10654a_8d9358370658707_lg.jpeg
818
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _10655a_8d9358512c4f9db_lg.jpeg
819
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft, _10656a_8d9358d68ff385d_lg.jpeg
820
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK