Sommarauktion

Sommarauktion
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,_10757a_lg.jpeg
869
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning, _10758a_lg.jpeg
870
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",_10759a_lg.jpeg
871
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,_10760a_lg.jpeg
872
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft, _10761a_lg.jpeg
873
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Brandt, Carl, olja, Lapporten, _10762a_lg.jpeg
874
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,_10763a_lg.jpeg
875
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Rullbandspelare, Revox A 77_10764a_8d936609b9e6a90_lg.jpeg
876
Rullbandspelare, Revox A 77
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti rullband, 1 låda,_10765a_8d93667d89081e4_lg.jpeg
877
Parti rullband, 1 låda,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, soffa, brun läderklädsel,_10766a_8d9365f8ed9d63e_lg.jpeg
878
Okänd dansk designer, soffa, brun läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, ett par, skuren och bonad bok med grön klädsel, _10682a_8d936618acfb99f_lg.jpeg
879
Armstolar, ett par, skuren och bonad bok med grön klädsel,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede_10681a_8d93662afff53f2_lg.jpeg
880
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spelbord, bonad bok med filtklädd skiva,_10675a_8d93662c2d75aef_lg.jpeg
881
Spelbord, bonad bok med filtklädd skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,_10680a_8d93667e9b8541d_lg.jpeg
882
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 4 st, alm och bok_10678a_8d93666655439f8_lg.jpeg
883
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 4 st, alm och bok
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _10772a_8d936655989d4c5_lg.jpeg
884
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, nattygsbord, ek, "Casino"_10773a_8d93665c86da222_lg.jpeg
885
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, nattygsbord, ek, "Casino"
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, förvaringsmöbel, ek, "Casino", _10774a_8d936662562973b_lg.jpeg
886
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, förvaringsmöbel, ek, "Casino",
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för IRE Möbler, Skillingaryd,  1960-70-tal, fåtöljer, 4 st, kromat stål med rosa läderklädsel, _10775a_8d93666f058f9a4_lg.jpeg
887
Okänd designer för IRE Möbler, Skillingaryd, 1960-70-tal, fåtöljer, 4 st, kromat stål med rosa läderklädsel,
Slutpris3 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,_10777a_lg.jpeg
888
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske, _10776a_lg.jpeg
889
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _10778a_lg.jpeg
890
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Cederberg, Eric, olja, stilleben,_10779a_lg.jpeg
891
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)_10780a_lg.jpeg
892
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,_10781a_lg.jpeg
893
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,_10782a_lg.jpeg
894
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,_10783a_lg.jpeg
895
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap, _10784a_lg.jpeg
896
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt, _10785a_lg.jpeg
897
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier, _10786a_lg.jpeg
898
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par, aluminium med blå textilklädsel, "Mondo", _10787a_8d936686b690005_lg.jpeg
899
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par, aluminium med blå textilklädsel, "Mondo",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak, _10788a_8d93669276fd460_lg.jpeg
900
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,_10789a_8d936e86fe20e8f_lg.jpeg
901
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,_10790a_8d936e881768144_lg.jpeg
902
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skivspelare, Garrard 401_10791a_8d936e85c55d5b0_lg.jpeg
903
Skivspelare, Garrard 401
Slutpris5 500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, _10792a_lg.jpeg
904
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sadelväska, så kallad Khorgin, _10794a_lg.jpeg
905
Sadelväska, så kallad Khorgin,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sadelväska, så kallad Khorgin, _10793a_lg.jpeg
906
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft, _10795a_lg.jpeg
907
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, Kelim, _10796a_lg.jpeg
908
Matta, Kelim,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tältväska, så kallad Chuval, _10797a_lg.jpeg
909
Tältväska, så kallad Chuval,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936, _10799a_lg.jpeg
910
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt, _10798a_lg.jpeg
911
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund, _10800a_lg.jpeg
912
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt, _10801a_lg.jpeg
913
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva, _10802a_lg.jpeg
914
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt, _10803a_lg.jpeg
915
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Täbriz, korkull med silkeinslag, _10804a_lg.jpeg
916
Matta, old Täbriz, korkull med silkeinslag,
Slutpris5 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK