Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _11838a_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor, _11866a_8d958232f76d55e_lg.jpeg
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _11921a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _11950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel, _11953a_8d96249514a6851_lg.jpeg
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,_11967a_lg.jpeg
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal, _11994a_lg.jpeg
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _12015a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),_12038a_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris5 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler, _12138a_8d966180297aa12_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _12144a_lg.jpeg
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _12180a_lg.jpeg
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_12240a_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,_12243a_8d966ec5a079048_lg.jpeg
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,_12244a_8d966ec684bc7f0_lg.jpeg
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_12276a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Käpp, horn, antagligen oryx, _12278a_lg.jpeg
Käpp, horn, antagligen oryx,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _12304a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _12305a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _12323a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _12377a_8d967c7ef979147_lg.jpeg
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, _12391a_8d967d5d24dce26_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft, _12393a_8d967d5f941bd68_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan, _12396a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj, _12445a_8d967e6cc910497_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908), _12449a_8d967e760597f5d_lg.jpeg
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _12454a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _12459a_8d967eddbf5622a_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Amulett, skuren Jade, sittande buddha, _12467a_8d967f191dfe990_lg.jpeg
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha, _12468a_8d967f1ab2f1da8_lg.jpeg
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter, _12476a_8d967f24a302aae_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,_12504a_8d9687514a21834_lg.jpeg
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant_12512a_8d9688649e9b0b2_lg.jpeg
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting, _12520a_8d96894536e9d4a_lg.jpeg
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,_12610a_8d968d39336d3af_lg.jpeg
829
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 500 SEK
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900, _12611a_8d968d3a71de246_lg.jpeg
830
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _12619a_8d9693887b0c4ac_lg.jpeg
838
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK