Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Falk, Lars, olja, sommarlandskap, _11926a_lg.jpeg
144
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Falk, Kjell, olja, kustparti, _11927a_lg.jpeg
145
Falk, Kjell, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa, _11928a_lg.jpeg
146
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stoopendahl, Mosse, olja, räv i snö, _11933a_8d9618ca5be6645_lg.jpeg
151
Stoopendahl, Mosse, olja, räv i snö,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _11935a_8d9618e52e9c38f_lg.jpeg
153
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _11937a_8d9618ebba3f798_lg.jpeg
155
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Vera, pastell, taktäckning, _11943a_lg.jpeg
161
Nilsson, Vera, pastell, taktäckning,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form, _11946a_lg.jpeg
164
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hermelin, Olof, olja, hus i landskap,_11947a_lg.jpeg
165
Hermelin, Olof, olja, hus i landskap,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skoglund, Jean, olja, vinterlandskap med rimfrost,_11949a_lg.jpeg
167
Skoglund, Jean, olja, vinterlandskap med rimfrost,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _11950a_lg.jpeg
168
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Weisbusch, Claude, färglito, man med häst,_11952a_8d962493fc96e74_lg.jpeg
170
Weisbusch, Claude, färglito, man med häst,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel, _11953a_8d96249514a6851_lg.jpeg
171
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nerman, Einar, tusch, "Min kära på Stadt",_11955a_8d962497376ba04_lg.jpeg
173
Nerman, Einar, tusch, "Min kära på Stadt",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Djurberg, Elisabeth, sepiateckning med täckvitt, bukett med smultron, sädesax och ängsblommor, _11956a_8d9624b0f53e9ac_lg.jpeg
174
Djurberg, Elisabeth, sepiateckning med täckvitt, bukett med smultron, sädesax och ängsblommor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_11965a_lg.jpeg
183
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,_11966a_lg.jpeg
184
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Juul Petersen, Anton, olja, "Blå maske",_11968a_8d9624b2619720d_lg.jpeg
186
Juul Petersen, Anton, olja, "Blå maske",
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salto, axel, linoleumsnitt, komposition, _11969a_8d9624b39b1ff06_lg.jpeg
187
Salto, axel, linoleumsnitt, komposition,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersen, Mogens, färglito, komposition, _11970a_8d96252fafcedb3_lg.jpeg
188
Andersen, Mogens, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _11983a_8d9625d6d26ca0f_lg.jpeg
201
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _11984b_8d9625d95870fe1_lg.jpeg
202
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _11985a_8d9625dabde9e3e_lg.jpeg
203
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt', _11986a_8d9625dbe2e6773_lg.jpeg
204
Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt',
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",_11987a_8d9625dd07322eb_lg.jpeg
205
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",_11988a_8d9625ddf169f05_lg.jpeg
206
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll", _11989a_8d9625dee86fa11_lg.jpeg
207
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Vit vila",_11990a_8d9625dfcd483fa_lg.jpeg
208
Olson, Axel, etsning, "Vit vila",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Öfverström, Hugo, olja, trädgårdsmuren,_11999a_lg.jpeg
217
Öfverström, Hugo, olja, trädgårdsmuren,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Valve, Karl, färgserigrafi, ljuskrona, _12003b_8d9625e6bad223d_lg.jpeg
221
Valve, Karl, färgserigrafi, ljuskrona,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglito, "Rien ne bat plus!",  ur mappen Doctors' Special från 1977,_12004a_8d9625e8278b820_lg.jpeg
222
Arman, Fernandez, färglito, "Rien ne bat plus!", ur mappen Doctors' Special från 1977,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_12014a_lg.jpeg
232
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition, _12016a_lg.jpeg
234
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Compard, Emile, olja, komposition, _12018a_lg.jpeg
236
Compard, Emile, olja, komposition,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,. _12019a_lg.jpeg
237
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons", _12020a_lg.jpeg
238
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75, _12026a_8d96260dd091d94_lg.jpeg
244
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75, _12027a_8d96260e6198d50_lg.jpeg
245
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, skeppsbrott vid kust, _12028a_8d96260ef96bd45_lg.jpeg
246
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, skeppsbrott vid kust,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd österrikisk konstnär, kopparstick, satirisk framställning av Kejsare Joseph II:s upplösning av klostren,_12029a_8d96260fa8aa28b_lg.jpeg
247
Okänd österrikisk konstnär, kopparstick, satirisk framställning av Kejsare Joseph II:s upplösning av klostren,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kempe, Roland, färglito, komposition, _12031a_8d962611ccfba95_lg.jpeg
249
Kempe, Roland, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Zage, färglito, regatta, _12032a_8d9626128a83137_lg.jpeg
250
Johansson, Zage, färglito, regatta,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",_12037a_8d962fe3649d9aa_lg.jpeg
255
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,_12039a_lg.jpeg
257
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,_12040a_lg.jpeg
258
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20, _12041a_lg.jpeg
259
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsfärja, _12043a_lg.jpeg
261
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Höglund, Karl, färglito, vals vid Vaxholmsfärja, _12044a_lg.jpeg
262
Höglund, Karl, färglito, vals vid Vaxholmsfärja,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.