Hvidt, Peter & Mølgaard- Nielsen, Orla för France & Daverkosen, soffa/dagbädd, teak, "Minerva",_11801a_8d955c0b681d3bd_lg.jpeg
Hvidt, Peter & Mølgaard- Nielsen, Orla för France & Daverkosen, soffa/dagbädd, teak, "Minerva",
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kayser, Fredrik för Rastad & Relling, stolar, 1 par, teak, "Cross Chair",_11802a_8d955c0cf0b6c39_lg.jpeg
Kayser, Fredrik för Rastad & Relling, stolar, 1 par, teak, "Cross Chair",
Slutpris42 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" _11803a_8d955c0e2261ce7_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekström, Yngve, stol, ek, "Arka", _11804a_8d955c0f632f0b4_lg.jpeg
Ekström, Yngve, stol, ek, "Arka",
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ohlsson, Folke för Dux, fotpall, teak med svart läderklädsel, "Duxiesta",_11805a_8d955c1027070bf_lg.jpeg
Ohlsson, Folke för Dux, fotpall, teak med svart läderklädsel, "Duxiesta",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 delar, teak och ek,_11807a_8d955c19ec66e32_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 delar, teak och ek,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, _11808a_8d955c9d1e70ef3_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/byrå, teak på ekstativ,_11809a_8d955c9eb3a3c26_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/byrå, teak på ekstativ,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, matbord, teak och ek med svartoxiderade järnbeslag, _11810a_8d955ca0427402b_lg.jpeg
Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, matbord, teak och ek med svartoxiderade järnbeslag,
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 600 SEK
Malmvall, Göran för AB Karl Andersson & söner, tillskriven, matgrupp, 9 delar, lackerat trä och teak, _11811a_8d955ca2e818f9f_lg.jpeg
Malmvall, Göran för AB Karl Andersson & söner, tillskriven, matgrupp, 9 delar, lackerat trä och teak,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino', designad 1956, _11817a_8d955cb94125942_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino', designad 1956,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva, _11826a_8d95666db59f36d_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt, _11828a_lg.jpeg
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",_11829a_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, fåtölj, kromat stativ med canvasklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",_11868a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, 4 lådor_11873a_lg.jpeg
Byrå, mahogny, senemspire, 1800-talets mitt, 4 lådor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, palisander med intarsia , antagligen Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, oval form, _11874a_lg.jpeg
Byrå, palisander med intarsia , antagligen Frankrike, Louis XVI-stil, 1900-talets början, oval form,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,_11897a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal, _11899a_lg.jpeg
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva, _11912a_lg.jpeg
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _11923a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede_11924a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_11960a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,_11961a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",_11963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtöljer med fotpallar, 1 par, brunt skinn, _11996a_8d968cebfedbb74_lg.jpeg
Fåtöljer med fotpallar, 1 par, brunt skinn,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund, _12017a_lg.jpeg
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_12058a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson Ekenässjön, fåtölj, bonad bok med mässingsdetaljer, "Nya Flugan",_12111b_8d963dd01b60912_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson Ekenässjön, fåtölj, bonad bok med mässingsdetaljer, "Nya Flugan",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt, _12122a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot, _12129a_lg.jpeg
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, _12143a_lg.jpeg
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, underrede till fåtölj, teak, 1950-60-tal, _12175a_8d9662c0c80dcab_lg.jpeg
Okänd designer, underrede till fåtölj, teak, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _11878a_8d95e660f5ca26f_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 4 st, svartlackerad, präglad läderimiterande sits_12174a_8d9662bf5c7306b_lg.jpeg
Stolar, 4 st, svartlackerad, präglad läderimiterande sits
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,  _12179a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva, _12181a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, bok och teak, _12204a_8d9665f7265b3a7_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, bok och teak,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Östervig, Kurt för Jason, sido/lampbord, 1 par, teak, modellnummer 303,_12211a_8d966654a61fd43_lg.jpeg
Östervig, Kurt för Jason, sido/lampbord, 1 par, teak, modellnummer 303,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk med teaksits, _12212a_8d9666559464740_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk med teaksits,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, _12213a_8d966656822af08_lg.jpeg
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_12238a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV, _12299a_lg.jpeg
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _12303a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mathsson, Bruno, matbord, teak på underrede i bok, "Maria Flap", modell Mi911,_12307a_8d96a09e1d18b89_lg.jpeg
Mathsson, Bruno, matbord, teak på underrede i bok, "Maria Flap", modell Mi911,
Slutpris28 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,_12312a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _12315a_lg.jpeg
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nattygsbord, bonad björk med marmorskiva, 1920-30-tal, _12319a_8d9672ae5ae6a5a_lg.jpeg
Nattygsbord, bonad björk med marmorskiva, 1920-30-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK