Laddar...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Modelljärnvägsbyggsats, Märklin, modell 7289,_12142a_8d9661894501a05_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12142-itemimages/12142a_8d9661894501a05_med.jpeg)
360
Modelljärnvägsbyggsats, Märklin, modell 7289,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3044, _12156a_8d96635cd320848_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12156-itemimages/12156a_8d96635cd320848_med.jpeg)
371
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3044,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Modelljärnvägsdel; helautomatisk övergång, modell 7192, _12157a_8d96636eaed9abb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12157-itemimages/12157a_8d96636eaed9abb_med.jpeg)
372
Modelljärnvägsdel; helautomatisk övergång, modell 7192,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _12160a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12160-itemimages/12160a_med.jpeg)
378
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _12161a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12161-itemimages/12161a_med.jpeg)
379
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Herrcykel, Skeppshult, 7 vxl_12173a_8d9662bc8d17d05_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12173-itemimages/12173a_8d9662bc8d17d05_med.jpeg)
393
Herrcykel, Skeppshult, 7 vxl
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Modelljärnvägsbyggsats, Märklin, modell 5190,_12196a_8d966570e705460_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12196-itemimages/12196a_8d966570e705460_med.jpeg)
419
Modelljärnvägsbyggsats, Märklin, modell 5190,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Väggspegel, förgyllt trä och stuck, _12207a_8d966fbf0fe1adb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12207-itemimages/12207a_8d966fbf0fe1adb_med.jpeg)
422
Väggspegel, förgyllt trä och stuck,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stort parti Duplo_12195a_8d96656c741243c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12195-itemimages/12195a_8d96656c741243c_med.jpeg)
426
Stort parti Duplo
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator, modell 2946_12197a_8d96657b0151629_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12197-itemimages/12197a_8d96657b0151629_med.jpeg)
427
Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator, modell 2946
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator, modell 2920
_12198a_8d966580e465255_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12198-itemimages/12198a_8d966580e465255_med.jpeg)
428
Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator, modell 2920
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator, modell 2920
_12199a_8d96658214559bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12199-itemimages/12199a_8d96658214559bf_med.jpeg)
429
Modelljärnväg, Märklin, lok, vagnar, räls, transformator, modell 2920
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium, _12214a_8d9666575762964_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12214-itemimages/12214a_8d9666575762964_med.jpeg)
433
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,_12221a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12221-itemimages/12221a_med.jpeg)
440
Miniatyrkabinettskåp, palisander med intarsia, barockstil, 1800-talets 2 hälft, front med 2 dörrar, bakom vilka 3 lådor, uppfällbar topp med sidenklädd inredning,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Ljusstakar, 1 par, nysilver, _12225a_8d966d5fc81f682_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12225-itemimages/12225a_8d966d5fc81f682_med.jpeg)
444
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Humidor med hygrometer, hardwood, modern tillverkning, _12234a_8d966e06ccf9ad1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12234-itemimages/12234a_8d966e06ccf9ad1_med.jpeg)
453
Humidor med hygrometer, hardwood, modern tillverkning,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Tack, _12236a_8d966e097481708_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12236-itemimages/12236a_8d966e097481708_med.jpeg)
455
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Tack,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_12237a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12237-itemimages/12237a_med.jpeg)
456
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_12239a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12239-itemimages/12239a_med.jpeg)
458
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Stereo; Marantz CD-spelare CD6000K samt förstärkare PM6010K, _12245a_8d966ec84d5bb0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12245-itemimages/12245a_8d966ec84d5bb0a_med.jpeg)
464
Stereo; Marantz CD-spelare CD6000K samt förstärkare PM6010K,
Slutpris3 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod", _12246a_8d966ec9538c01a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12246-itemimages/12246a_8d966ec9538c01a_med.jpeg)
465
Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _12251a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12251-itemimages/12251a_med.jpeg)
470
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_12261a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12261-itemimages/12261a_med.jpeg)
480
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Herdestav, trä med metallbeslag, 1800-tal, _12262a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12262-itemimages/12262a_med.jpeg)
481
Herdestav, trä med metallbeslag, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Väggspegel, bronserat och bemålat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, _12264a_8d966fc35a3a23f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12264-itemimages/12264a_8d966fc35a3a23f_med.jpeg)
483
Väggspegel, bronserat och bemålat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, biltransporter, modell 4074_12267a_8d9671a43aedc9d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12267-itemimages/12267a_8d9671a43aedc9d_med.jpeg)
486
Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, biltransporter, modell 4074
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Modelljärnvägsdelar, 2 st, Märklin, modell 0230_12268a_8d9671acab703bd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12268-itemimages/12268a_8d9671acab703bd_med.jpeg)
487
Modelljärnvägsdelar, 2 st, Märklin, modell 0230
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Modelljärnvägsvagnar, 19 st, Märklin, 9 st modell 4004, 4 st modell 4005, 2 st modell 4072, samt 4036, 4073, 4031, 4618_12269a_8d96726b8bbf8b4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12269-itemimages/12269a_8d96726b8bbf8b4_med.jpeg)
488
Modelljärnvägsvagnar, 19 st, Märklin, 9 st modell 4004, 4 st modell 4005, 2 st modell 4072, samt 4036, 4073, 4031, 4618
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
![Käpp, hajryggrad (!) och ben, _12275a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12275-itemimages/12275a_med.jpeg)
494
Käpp, hajryggrad (!) och ben,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_12276a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12276-itemimages/12276a_med.jpeg)
495
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början, _12277a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12277-itemimages/12277a_med.jpeg)
496
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Käpp, horn, antagligen oryx, _12278a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12278-itemimages/12278a_med.jpeg)
497
Käpp, horn, antagligen oryx,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _12279a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12279-itemimages/12279a_med.jpeg)
498
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Käpp, hardwood med nysilvermontage,_12280a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12280-itemimages/12280a_med.jpeg)
499
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, zeppelinare, modell 3077_12281a_8d967181d4e8e8b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12281-itemimages/12281a_8d967181d4e8e8b_med.jpeg)
500
Modelljärnvägslok, Märklin, zeppelinare, modell 3077
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Släpvagn till rälsbuss, Märklin, modell 4018_12283a_8d9671b5a54c704_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12283-itemimages/12283a_8d9671b5a54c704_med.jpeg)
502
Släpvagn till rälsbuss, Märklin, modell 4018
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3043_12286a_8d9671b002bbd53_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12286-itemimages/12286a_8d9671b002bbd53_med.jpeg)
505
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3043
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3043
_12288b_8d9671b1c33cb67_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12288-itemimages/12288b_8d9671b1c33cb67_med.jpeg)
507
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3043
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3003
_12289a_8d9672767d8ae26_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12289-itemimages/12289a_8d9672767d8ae26_med.jpeg)
508
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3003
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3156
_12290a_8d9672782b731a4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12290-itemimages/12290a_8d9672782b731a4_med.jpeg)
509
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3156
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3078_12291a_8d96727d37fc5d5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12291-itemimages/12291a_8d96727d37fc5d5_med.jpeg)
510
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3078
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Rälsbuss, Märklin, modell 3016
_12293a_8d9671b3ecf6790_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12293-itemimages/12293a_8d9671b3ecf6790_med.jpeg)
512
Rälsbuss, Märklin, modell 3016
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3001
_12294a_8d96727b38723b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12294-itemimages/12294a_8d96727b38723b6_med.jpeg)
513
Modelljärnvägslok, Märklin, modell 3001
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Modelljärnvägslok med tender, Märklin, modell 3085
_12295a_8d96718eccde436_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12295-itemimages/12295a_8d96718eccde436_med.jpeg)
514
Modelljärnvägslok med tender, Märklin, modell 3085
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt, _12300a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12300-itemimages/12300a_med.jpeg)
519
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ridstövlar, 2 par, svart läder, 1900-talets 1 hälft, _12301a_8d967f1479a3bbd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12301-itemimages/12301a_8d967f1479a3bbd_med.jpeg)
520
Ridstövlar, 2 par, svart läder, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _12304a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12304-itemimages/12304a_med.jpeg)
523
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,_12310a_8d96726f8a4739f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12310-itemimages/12310a_8d96726f8a4739f_med.jpeg)
529
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.