Laddar...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal, _11789a_8d954cd2a20dd32_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11789-itemimages/11789a_8d954cd2a20dd32_med.jpeg)
8
Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bojesen, Kay, skulptur, teak och limbaträ, apa, _11818b_8d955cbad9ad202_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11818-itemimages/11818b_8d955cbad9ad202_med.jpeg)
37
Bojesen, Kay, skulptur, teak och limbaträ, apa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 44 delar, teak och rostfritt stål, "Opus",_11819c_8d955cbdf0ca61b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11819-itemimages/11819c_8d955cbdf0ca61b_med.jpeg)
38
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 44 delar, teak och rostfritt stål, "Opus",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,_11837a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11837-itemimages/11837a_med.jpeg)
56
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bordsuppsasts, porslin, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av putti, blommor mm,_11863c_8d95821f763584c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11863-itemimages/11863c_8d95821f763584c_med.jpeg)
82
Bordsuppsasts, porslin, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av putti, blommor mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Kaminuppsats, 3 delar, mässing och brokig marmor, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _11864b_8d958222d758acb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11864-itemimages/11864b_8d958222d758acb_med.jpeg)
83
Kaminuppsats, 3 delar, mässing och brokig marmor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Ander, Gunnar för Ystad Metall, paraplyställ, svartlackerat smide och mässing,_11867a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11867-itemimages/11867a_med.jpeg)
86
Ander, Gunnar för Ystad Metall, paraplyställ, svartlackerat smide och mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Fasadskylt, bemålat gjutjärn och koppar (?), 1900-talets 1 hälft, _11869a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11869-itemimages/11869a_med.jpeg)
88
Fasadskylt, bemålat gjutjärn och koppar (?), 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900, _11872a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11872-itemimages/11872a_med.jpeg)
91
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor, _11898a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11898-itemimages/11898a_med.jpeg)
116
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _11901a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11901-itemimages/11901a_med.jpeg)
119
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,_11902a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11902-itemimages/11902a_med.jpeg)
120
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700, _11906a_8d9618277613f82_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11906-itemimages/11906a_8d9618277613f82_med.jpeg)
124
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,_11910d_8d96182e3ac00a3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11910-itemimages/11910d_8d96182e3ac00a3_med.jpeg)
128
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,_11913a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11913-itemimages/11913a_med.jpeg)
131
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art, _11915a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11915-itemimages/11915a_med.jpeg)
133
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross, _11932a_8d9618c9684f35d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11932-itemimages/11932a_8d9618c9684f35d_med.jpeg)
150
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, _11936a_8d9618e87d669c6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11936-itemimages/11936a_8d9618e87d669c6_med.jpeg)
154
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,_11938a_8d9624838a599c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11938-itemimages/11938a_8d9624838a599c8_med.jpeg)
156
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Fat, tenn, djupt, slät modell, _11940a_8d96248861490a7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11940-itemimages/11940a_8d96248861490a7_med.jpeg)
158
Fat, tenn, djupt, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,_11941a_8d96248a4ef5d41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11941-itemimages/11941a_8d96248a4ef5d41_med.jpeg)
159
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _11942a_8d9624926608c4b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11942-itemimages/11942a_8d9624926608c4b_med.jpeg)
160
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,_11944a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11944-itemimages/11944a_med.jpeg)
162
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,_11948a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11948-itemimages/11948a_med.jpeg)
166
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,_11951a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11951-itemimages/11951a_med.jpeg)
169
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Astronomiskt teleskop i låda, COCO, _11957a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11957-itemimages/11957a_med.jpeg)
175
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft, _11962a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11962-itemimages/11962a_med.jpeg)
180
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _11964a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11964-itemimages/11964a_med.jpeg)
182
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal, _11971c_8d9625326beb858_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11971-itemimages/11971c_8d9625326beb858_med.jpeg)
189
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal, _11994a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11994-itemimages/11994a_med.jpeg)
212
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Herrarmbandsur, 3 st, Movado Bold, Swatch samt Salvi, manschettknappar, 4 par, samt sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,_11995a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/11995-itemimages/11995a_med.jpeg)
213
Herrarmbandsur, 3 st, Movado Bold, Swatch samt Salvi, manschettknappar, 4 par, samt sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt, _12000a_8d9625e20aea5ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12000-itemimages/12000a_8d9625e20aea5ac_med.jpeg)
218
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _12001a_8d9625e37bb7ebe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12001-itemimages/12001a_8d9625e37bb7ebe_med.jpeg)
219
Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _12002a_8d9625e49020bc0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12002-itemimages/12002a_8d9625e49020bc0_med.jpeg)
220
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _12005a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12005-itemimages/12005a_med.jpeg)
223
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel, _12006a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12006-itemimages/12006a_med.jpeg)
224
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods, _12013a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12013-itemimages/12013a_med.jpeg)
231
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _12015a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12015-itemimages/12015a_med.jpeg)
233
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Skeppsur samt -barometer, mässing, Devina, _12036a_8d962fe2794aad9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12036-itemimages/12036a_8d962fe2794aad9_med.jpeg)
254
Skeppsur samt -barometer, mässing, Devina,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,_12061a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12061-itemimages/12061a_med.jpeg)
279
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Golvur, bemålat och förgyllt trä, Danmark, 1800-tal, _12085a_8d9663704248088_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12085-itemimages/12085a_8d9663704248088_med.jpeg)
303
Golvur, bemålat och förgyllt trä, Danmark, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
![Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents", _12120a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12120-itemimages/12120a_med.jpeg)
338
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Dokumenthållare, svart läder, Dunhill, _12121a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12121-itemimages/12121a_med.jpeg)
339
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft, _12133a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12133-itemimages/12133a_med.jpeg)
351
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,_12134a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12134-itemimages/12134a_med.jpeg)
352
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Modelljärnvägsdel, Märklin, vändskiva, nr 410, _12139a_8d9661816bd4070_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12139-itemimages/12139a_8d9661816bd4070_med.jpeg)
357
Modelljärnvägsdel, Märklin, vändskiva, nr 410,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Modelljärnvägsdel, Märklin, rangerbana/rullbrygga med luftledning, modellnummer 7294, _12140a_8d966183007b6bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12140-itemimages/12140a_8d966183007b6bf_med.jpeg)
358
Modelljärnvägsdel, Märklin, rangerbana/rullbrygga med luftledning, modellnummer 7294,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Modelljärnvägsvagnar, 6 st, Märklin, 4091, 4092, 2 st 4093, 4168 samt 4182, _12141a_8d9661881a8a94e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/12141-itemimages/12141a_8d9661881a8a94e_med.jpeg)
359
Modelljärnvägsvagnar, 6 st, Märklin, 4091, 4092, 2 st 4093, 4168 samt 4182,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.