Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal,
8
Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bojesen, Kay, skulptur, teak och limbaträ, apa,
37
Bojesen, Kay, skulptur, teak och limbaträ, apa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 44 delar, teak och rostfritt stål, "Opus",
38
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 44 delar, teak och rostfritt stål, "Opus",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
56
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsuppsasts, porslin, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av putti, blommor mm,
82
Bordsuppsasts, porslin, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av putti, blommor mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kaminuppsats, 3 delar, mässing och brokig marmor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
83
Kaminuppsats, 3 delar, mässing och brokig marmor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, paraplyställ, svartlackerat smide och mässing,
86
Ander, Gunnar för Ystad Metall, paraplyställ, svartlackerat smide och mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fasadskylt, bemålat gjutjärn och koppar (?), 1900-talets 1 hälft,
88
Fasadskylt, bemålat gjutjärn och koppar (?), 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
91
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
116
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
119
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
120
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
124
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
128
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
131
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
133
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
150
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt,
154
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
156
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fat, tenn, djupt, slät modell,
158
Fat, tenn, djupt, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,
159
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
160
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,
162
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
166
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
169
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
175
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
180
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
182
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal,
189
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
212
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 3 st, Movado Bold, Swatch samt Salvi, manschettknappar, 4 par, samt sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,
213
Herrarmbandsur, 3 st, Movado Bold, Swatch samt Salvi, manschettknappar, 4 par, samt sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
218
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
219
Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
220
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
223
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
224
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
231
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
233
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skeppsur samt -barometer, mässing, Devina,
254
Skeppsur samt -barometer, mässing, Devina,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
279
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat och förgyllt trä, Danmark, 1800-tal,
303
Golvur, bemålat och förgyllt trä, Danmark, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents",
338
Dokumentmapp, monogramcanvas med invändig läderfodring, Louis Vuitton "Monogram Poche Documents",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
339
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
351
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
352
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Modelljärnvägsdel, Märklin, vändskiva, nr 410,
357
Modelljärnvägsdel, Märklin, vändskiva, nr 410,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Modelljärnvägsdel, Märklin, rangerbana/rullbrygga med luftledning, modellnummer 7294,
358
Modelljärnvägsdel, Märklin, rangerbana/rullbrygga med luftledning, modellnummer 7294,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Modelljärnvägsvagnar, 6 st, Märklin, 4091, 4092, 2 st 4093, 4168 samt 4182,
359
Modelljärnvägsvagnar, 6 st, Märklin, 4091, 4092, 2 st 4093, 4168 samt 4182,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.