Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt, _12864a_8d979db859c0564_lg.jpeg
224
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"_12865a_lg.jpeg
225
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _12866a_lg.jpeg
226
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,_12873a_8d979e339506eb7_lg.jpeg
233
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _12874a_8d979e3584aa6c7_lg.jpeg
234
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_12883a_8d979eb651b7d79_lg.jpeg
243
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Bjurström, Pära, olja, vilande akt, _12884a_8d979eb6f401001_lg.jpeg
244
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
Slutpris300 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna, _12885a_8d979eb8100ff26_lg.jpeg
245
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), _12889a_8d97ffd927cab34_lg.jpeg
249
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, _12890a_lg.jpeg
250
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva, _12893a_8d97a926de8b5cf_lg.jpeg
253
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben, _12894a_8d97a930e0b67f3_lg.jpeg
254
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"_12899a_lg.jpeg
259
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben, _12907a_8d97aa39b1672e3_lg.jpeg
267
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,_12908a_lg.jpeg
268
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,_12910a_lg.jpeg
270
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap, _12911a_lg.jpeg
271
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,_12912a_lg.jpeg
272
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _12913a_lg.jpeg
273
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv, _12915a_8d97aa71ee5c567_lg.jpeg
275
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna", _12916a_8d97aa739160972_lg.jpeg
276
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild, _12917a_8d97aa74432a7be_lg.jpeg
277
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna, _12918a_8d97aa7124f3962_lg.jpeg
278
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skagh, Henrik, olja, lada, _12930a_lg.jpeg
290
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt", _12931a_lg.jpeg
291
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel, _12932a_lg.jpeg
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,_12933a_lg.jpeg
293
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom, _12934a_lg.jpeg
294
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,_12935a_lg.jpeg
295
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",_12936a_lg.jpeg
296
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",_12937a_lg.jpeg
297
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition, _12938a_8d97aafd510273e_lg.jpeg
298
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _12941a_8d97c14a641865e_lg.jpeg
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger, _12942a_8d97c14b8dfb6ba_lg.jpeg
302
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand, _12943a_8d97c14cb9e4a0a_lg.jpeg
303
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",_12944a_8d97c14da6afa92_lg.jpeg
304
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Deleuran, Otto, olja, stadsbild, _12945a_8d97c14ec6f97f8_lg.jpeg
305
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten", _12949a_lg.jpeg
309
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260_12842a_8d979bb3507ec09_lg.jpeg
314
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....", _12984a_lg.jpeg
328
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",_12985a_lg.jpeg
329
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna, _12991a_8d97c4aecce9f96_lg.jpeg
331
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader, _12841a_8d979bb273a903d_lg.jpeg
340
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alvar, Suñol, färglito, komposition, _12843a_8d979bb447c1e3a_lg.jpeg
341
Alvar, Suñol, färglito, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Borgström, Maria, etsning, "Att se", _12844a_8d979bb54ced167_lg.jpeg
342
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_13014a_lg.jpeg
363
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, _13015a_lg.jpeg
364
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn", _13016a_lg.jpeg
365
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.