Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
286
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
288
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
289
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
299
Takampel till 5 ljus, förgylld brons, régencestil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
300
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
310
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
316
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
321
Väggur, valnöt, så kallad Amerikaklocka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
322
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
338
Surroundsystem, Denon network reciever DRA-N4, med Argon SUB-840 subwoofer samt 2 st Argon 63 series 100 w högtalare
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
343
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
344
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
345
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
346
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
347
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
349
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
369
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
370
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
371
Okänd designer, 1900-talets mitt, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
383
Fiol i låda, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
390
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
396
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
398
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
400
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
401
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
411
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
412
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
413
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
424
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
426
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
446
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
447
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
462
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
466
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
480
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
484
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
494
Väggspegel, skuret och bonat trä, möjligen sjömansarbete,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
497
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
506
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
508
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
509
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
510
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
524
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
527
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
530
Barn/miniatyrfiol, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
533
Bordsfotogenlampa, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
534
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.