Budgivning online startar Oct 5, 2021 4:00 PM
Liveauktionen börjar: Oct 31, 2021 3:00 PM
Budgivning online slutar Oct 31, 2021 6:26 PM

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Titel eller beskrivning
    Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", _13469a_8d9874731bedc8b_lg.jpeg

    #1 Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen",

    Slutpris
    4 200 SEK
    Utropspris
    3 800  - 4 000 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _13470a_8d98814a17d0dc6_lg.jpeg

    #2 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,

    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _13471a_8d98814bcae2648_lg.jpeg

    #3 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,

    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _13472a_8d98814b115e890_lg.jpeg

    #4 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,

    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _13473a_8d9881489076423_lg.jpeg

    #5 Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,

    Utropspris
    1 900  - 2 000 SEK
    Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft, _13474a_8d988146957a7b9_lg.jpeg

    #6 Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",_13475a_8d988145aaa903c_lg.jpeg

    #7 Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, "Noir ou Bleu",_13476a_8d988144e031a92_lg.jpeg

    #8 Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, "Noir ou Bleu",

    Slutpris
    1 800 SEK
    Utropspris
    1 900  - 2 000 SEK
    Appel, Karel, färgserigrafi, "Amies pour la vie",_13477a_8d988144287629a_lg.jpeg

    #9 Appel, Karel, färgserigrafi, "Amies pour la vie",

    Slutpris
    3 200 SEK
    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition, _13478a_8d98814393110fa_lg.jpeg

    #10 Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 300  - 1 400 SEK
    Okänd designer, golvvas, glas, _13479a_8d9881430746495_lg.jpeg

    #11 Okänd designer, golvvas, glas,

    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Okänd designer, golvvas, glas, _13480a_8d9881426e0b62d_lg.jpeg

    #12 Okänd designer, golvvas, glas,

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _13481a_lg.jpeg

    #13 Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,

    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Silverbestick, 29 delar, modell Haga,_13482a_lg.jpeg

    #14 Silverbestick, 29 delar, modell Haga,

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,  _13483a_lg.jpeg

    #15 Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,

    Slutpris
    1 500 SEK
    Utropspris
    1 300  - 1 400 SEK
    Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver, _13484a_8d988141c720220_lg.jpeg

    #16 Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, askkoppar samt bordsaskkoppar, 5 delar, glaserat stengods, Argenta, _13485a_8d9881614d8645d_lg.jpeg

    #17 Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, askkoppar samt bordsaskkoppar, 5 delar, glaserat stengods, Argenta,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Argenta, _13486a_8d988140c49a0e2_lg.jpeg

    #18 Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Argenta,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse", _13487a_8d9881401219755_lg.jpeg

    #19 Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse",

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse", _13488a_8d98813f3d9dbc2_lg.jpeg

    #20 Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse",

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,_13489a_lg.jpeg

    #21 Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,

    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Soffa, skuret och grålackerat trä, herrgårdssnickeri empire, 1800-talets slut, _13490a_8d99966b1f2b672_lg.jpeg

    #22 Soffa, skuret och grålackerat trä, herrgårdssnickeri empire, 1800-talets slut,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj, _13491a_lg.jpeg

    #23 Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,

    Slutpris
    1 600 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_13492a_lg.jpeg

    #24 Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",

    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Högtalare, teak, 1960-70-tal, _13493a_8d99ac42c785fff_lg.jpeg

    #25 Högtalare, teak, 1960-70-tal,

    Utropspris
    1 500  - 1 600 SEK
    Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med blommor_13507a_8d98bdc2615ff40_lg.jpeg

    #26 Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med blommor

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
_13501a_8d98bdbc7171d92_lg.jpeg

    #27 Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, dekor av kor,_13496a_8d98bdb7654ac1c_lg.jpeg

    #28 Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, dekor av kor,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, a tergo betitlad "Hommage à sapeurs pompiers"_13497a_8d98bdb8c99945d_lg.jpeg

    #29 Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, a tergo betitlad "Hommage à sapeurs pompiers"

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, "Geten Hubert"_13498a_8d98bdb9c84b5d3_lg.jpeg

    #30 Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, "Geten Hubert"

    Slutpris
    450 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _13508a_lg.jpeg

    #31 Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,

    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander_13509a_lg.jpeg

    #32 Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben_13510a_lg.jpeg

    #33 Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Detthow, Erik, olja, sittande akt,_13511a_lg.jpeg

    #34 Detthow, Erik, olja, sittande akt,

    Utropspris
    1 700  - 1 800 SEK
    Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955, _13512a_lg.jpeg

    #35 Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Lindström, Arvid Mauritz, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, skogsparti i skymning,_13506a_8d98bdc18bd165b_lg.jpeg

    #36 Lindström, Arvid Mauritz, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, skogsparti i skymning,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Witkowski, Leopold, olja, interiör med tedrickande,_13505a_8d98bdc0b99a78f_lg.jpeg

    #37 Witkowski, Leopold, olja, interiör med tedrickande,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, motiv med kronhjortar,_13504a_8d98bdbfdec01c7_lg.jpeg

    #38 Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, motiv med kronhjortar,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
_13503a_8d98bdbee543b26_lg.jpeg

    #39 Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",

    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Barnböcker, 7 st, Elsa Beskow,_13513a_8d99881e6f93401_lg.jpeg

    #40 Barnböcker, 7 st, Elsa Beskow,

    Slutpris
    250 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,_13514a_lg.jpeg

    #41 Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,

    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods, _13515a_lg.jpeg

    #42 Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _13516a_lg.jpeg

    #43 Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,

    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Grandin, Svän, olja, "Sommarbild", _13517a_lg.jpeg

    #44 Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt', _13518a_lg.jpeg

    #45 Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt',

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Jonson, Sven, färglito, "Fragmentarisk natt",_13502a_8d98bdbd6ecaf72_lg.jpeg

    #46 Jonson, Sven, färglito, "Fragmentarisk natt",

    Slutpris
    1 400 SEK
    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Stegpall, krom med röda melaminplattor, _13499a_8d98bdbaadb740b_lg.jpeg

    #47 Stegpall, krom med röda melaminplattor,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt
_13500a_8d98bdbb8eb23b0_lg.jpeg

    #48 Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.