Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", _13469a_8d9874731bedc8b_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen",
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _13470a_8d98814a17d0dc6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _13471a_8d98814bcae2648_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _13472a_8d98814b115e890_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _13473a_8d9881489076423_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft, _13474a_8d988146957a7b9_lg.jpeg
Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",_13475a_8d988145aaa903c_lg.jpeg
Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, "Noir ou Bleu",_13476a_8d988144e031a92_lg.jpeg
Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, "Noir ou Bleu",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Appel, Karel, färgserigrafi, "Amies pour la vie",_13477a_8d988144287629a_lg.jpeg
Appel, Karel, färgserigrafi, "Amies pour la vie",
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition, _13478a_8d98814393110fa_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, golvvas, glas, _13479a_8d9881430746495_lg.jpeg
Okänd designer, golvvas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, golvvas, glas, _13480a_8d9881426e0b62d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _13481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,_13482a_lg.jpeg
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,  _13483a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver, _13484a_8d988141c720220_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, askkoppar samt bordsaskkoppar, 5 delar, glaserat stengods, Argenta, _13485a_8d9881614d8645d_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, askkoppar samt bordsaskkoppar, 5 delar, glaserat stengods, Argenta,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Argenta, _13486a_8d988140c49a0e2_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Argenta,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse", _13487a_8d9881401219755_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse", _13488a_8d98813f3d9dbc2_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,_13489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffa, skuret och grålackerat trä, herrgårdssnickeri empire, 1800-talets slut, _13490a_8d99966b1f2b672_lg.jpeg
Soffa, skuret och grålackerat trä, herrgårdssnickeri empire, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj, _13491a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_13492a_lg.jpeg
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Högtalare, teak, 1960-70-tal, _13493a_8d99ac42c785fff_lg.jpeg
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med blommor_13507a_8d98bdc2615ff40_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med blommor
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
_13501a_8d98bdbc7171d92_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, dekor av kor,_13496a_8d98bdb7654ac1c_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, dekor av kor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, a tergo betitlad "Hommage à sapeurs pompiers"_13497a_8d98bdb8c99945d_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, a tergo betitlad "Hommage à sapeurs pompiers"
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, "Geten Hubert"_13498a_8d98bdb9c84b5d3_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, "Geten Hubert"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _13508a_lg.jpeg
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander_13509a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben_13510a_lg.jpeg
Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Detthow, Erik, olja, sittande akt,_13511a_lg.jpeg
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955, _13512a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindström, Arvid Mauritz, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, skogsparti i skymning,_13506a_8d98bdc18bd165b_lg.jpeg
Lindström, Arvid Mauritz, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, skogsparti i skymning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Witkowski, Leopold, olja, interiör med tedrickande,_13505a_8d98bdc0b99a78f_lg.jpeg
Witkowski, Leopold, olja, interiör med tedrickande,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, motiv med kronhjortar,_13504a_8d98bdbfdec01c7_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, motiv med kronhjortar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
_13503a_8d98bdbee543b26_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barnböcker, 7 st, Elsa Beskow,_13513a_8d99881e6f93401_lg.jpeg
Barnböcker, 7 st, Elsa Beskow,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,_13514a_lg.jpeg
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods, _13515a_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _13516a_lg.jpeg
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild", _13517a_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt', _13518a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt',
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Fragmentarisk natt",_13502a_8d98bdbd6ecaf72_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Fragmentarisk natt",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stegpall, krom med röda melaminplattor, _13499a_8d98bdbaadb740b_lg.jpeg
Stegpall, krom med röda melaminplattor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt
_13500a_8d98bdbb8eb23b0_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK