Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _13473a_8d9881489076423_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",_13475a_8d988145aaa903c_lg.jpeg
Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,_13489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _13508a_lg.jpeg
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander_13509a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, _13596a_8d99249f71578a0_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery", _13677a_lg.jpeg
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _13676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _13687a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _13700a_8d9963335e88a04_lg.jpeg
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen, _13712a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _13713a_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början, _13725a_8d997acbef8dad1_lg.jpeg
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början, _13726a_8d996f56614a4c8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _13768a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft, _13792a_8d997cac08b4564_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing, _13796a_8d997cb065f2a5e_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _13801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_13802a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio", _13803a_lg.jpeg
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio", _13804a_lg.jpeg
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel", _13807a_8d997cb3e917d9f_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, _13809a_8d997cb6ccd83e1_lg.jpeg
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13819a_8d997d1589243f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13820a_8d997d168c10cf2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13821a_8d9986303d27422_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13822a_8d997d1888ef528_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _13823a_8d997d199a12501_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _13832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing, _13839a_8d998623d01cdb8_lg.jpeg
Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_13843a_lg.jpeg
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna", _13848a_8d99862a6aed1ce_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _13849a_8d99862bc934db5_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _13850a_8d99862d3cf465e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13853a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _13948a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer, _13993a_8d99933aefe20ee_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods_14027a_lg.jpeg
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad plåt, mod PH 5 Monochrome, _14031a_8d9995e2f073c89_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad plåt, mod PH 5 Monochrome,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_14033a_8d9995ead02864a_lg.jpeg
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för nya ÖIA, Örsjö, bouillottelampa, mässing_14032a_8d9995e97acdcf8_lg.jpeg
Okänd designer för nya ÖIA, Örsjö, bouillottelampa, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _14035a_8d9995ed3644c37_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _14050a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall, _14076a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal, _14079a_lg.jpeg
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _14085a_8d999ef0bfc80e9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14120a_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft, _14121a_8d99a1d869a4b68_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK