Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
![Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _13473a_8d9881489076423_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13473-itemimages/13473a_8d9881489076423_med.jpeg)
5
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",_13475a_8d988145aaa903c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13475-itemimages/13475a_8d988145aaa903c_med.jpeg)
7
Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,_13489a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13489-itemimages/13489a_med.jpeg)
21
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _13508a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13508-itemimages/13508a_med.jpeg)
31
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander_13509a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13509-itemimages/13509a_med.jpeg)
32
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, _13596a_8d99249f71578a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13596-itemimages/13596a_8d99249f71578a0_med.jpeg)
125
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery", _13677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13677-itemimages/13677a_med.jpeg)
206
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _13676a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13676-itemimages/13676a_med.jpeg)
207
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _13687a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13687-itemimages/13687a_med.jpeg)
216
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _13700a_8d9963335e88a04_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13700-itemimages/13700a_8d9963335e88a04_med.jpeg)
229
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen, _13712a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13712-itemimages/13712a_med.jpeg)
241
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _13713a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13713-itemimages/13713a_med.jpeg)
242
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början, _13725a_8d997acbef8dad1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13725-itemimages/13725a_8d997acbef8dad1_med.jpeg)
254
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början, _13726a_8d996f56614a4c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13726-itemimages/13726a_8d996f56614a4c8_med.jpeg)
255
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _13768a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13768-itemimages/13768a_med.jpeg)
297
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft, _13792a_8d997cac08b4564_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13792-itemimages/13792a_8d997cac08b4564_med.jpeg)
321
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing, _13796a_8d997cb065f2a5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13796-itemimages/13796a_8d997cb065f2a5e_med.jpeg)
325
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _13801a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13801-itemimages/13801a_med.jpeg)
330
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_13802a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13802-itemimages/13802a_med.jpeg)
331
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio", _13803a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13803-itemimages/13803a_med.jpeg)
332
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio", _13804a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13804-itemimages/13804a_med.jpeg)
333
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel", _13807a_8d997cb3e917d9f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13807-itemimages/13807a_8d997cb3e917d9f_med.jpeg)
336
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, _13809a_8d997cb6ccd83e1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13809-itemimages/13809a_8d997cb6ccd83e1_med.jpeg)
338
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13819a_8d997d1589243f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13819-itemimages/13819a_8d997d1589243f8_med.jpeg)
348
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13820a_8d997d168c10cf2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13820-itemimages/13820a_8d997d168c10cf2_med.jpeg)
349
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13821a_8d9986303d27422_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13821-itemimages/13821a_8d9986303d27422_med.jpeg)
350
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13822a_8d997d1888ef528_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13822-itemimages/13822a_8d997d1888ef528_med.jpeg)
351
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _13823a_8d997d199a12501_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13823-itemimages/13823a_8d997d199a12501_med.jpeg)
352
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _13832a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13832-itemimages/13832a_med.jpeg)
361
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing, _13839a_8d998623d01cdb8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13839-itemimages/13839a_8d998623d01cdb8_med.jpeg)
369
Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_13843a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13843-itemimages/13843a_med.jpeg)
373
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna", _13848a_8d99862a6aed1ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13848-itemimages/13848a_8d99862a6aed1ce_med.jpeg)
378
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _13849a_8d99862bc934db5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13849-itemimages/13849a_8d99862bc934db5_med.jpeg)
379
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _13850a_8d99862d3cf465e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13850-itemimages/13850a_8d99862d3cf465e_med.jpeg)
380
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13853a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13853-itemimages/13853a_med.jpeg)
383
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _13948a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13948-itemimages/13948a_med.jpeg)
478
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer, _13993a_8d99933aefe20ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13993-itemimages/13993a_8d99933aefe20ee_med.jpeg)
524
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods_14027a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14027-itemimages/14027a_med.jpeg)
557
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad plåt, mod PH 5 Monochrome, _14031a_8d9995e2f073c89_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14031-itemimages/14031a_8d9995e2f073c89_med.jpeg)
562
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad plåt, mod PH 5 Monochrome,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_14033a_8d9995ead02864a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14033-itemimages/14033a_8d9995ead02864a_med.jpeg)
563
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för nya ÖIA, Örsjö, bouillottelampa, mässing_14032a_8d9995e97acdcf8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14032-itemimages/14032a_8d9995e97acdcf8_med.jpeg)
564
Okänd designer för nya ÖIA, Örsjö, bouillottelampa, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _14035a_8d9995ed3644c37_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14035-itemimages/14035a_8d9995ed3644c37_med.jpeg)
565
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _14050a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14050-itemimages/14050a_med.jpeg)
580
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall, _14076a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14076-itemimages/14076a_med.jpeg)
606
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal, _14079a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14079-itemimages/14079a_med.jpeg)
609
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _14085a_8d999ef0bfc80e9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14085-itemimages/14085a_8d999ef0bfc80e9_med.jpeg)
615
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14120a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14120-itemimages/14120a_med.jpeg)
650
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft, _14121a_8d99a1d869a4b68_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/14121-itemimages/14121a_8d99a1d869a4b68_med.jpeg)
651
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.