Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _13553a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _13554a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _13583a_8d992465c6a3775_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _13584a_8d9924673792f69_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _13586a_8d99246a3f3be7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _13592a_8d99249b65c65ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,_13597a_8d99307766171bf_lg.jpeg
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _13598a_8d9930789a0696f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal, _13609a_8d99307e5a80384_lg.jpeg
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm, _13610a_8d99307f8408fc3_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _13651a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13675a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _13714a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_13788a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft, _13834a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser, _13837a_8d99861f87ee947_lg.jpeg
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser,
Slutpris4 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _13845a_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13853a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _13866a_8d9987ba2c2c0fd_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _13871a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _13927a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _13929a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _13930a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut, _13933a_8d9989d6146e426_lg.jpeg
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _13960a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal, _13972a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika, _13980a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _13966a_8d998a28bf9a02f_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut, _13987a_lg.jpeg
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _14005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _14071a_8d999e9e587ea9a_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),_14073a_8d999e9a9f84923_lg.jpeg
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _14074a_8d999ea2cb54686_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),_14075a_8d999ea41e9a08e_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908). _14084a_8d999eef896f37f_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting, _14090a_lg.jpeg
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av personer i palatsinteriörer, blommor mm i famille-rose-färger, _14104a_8d999f849cdbbf3_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av personer i palatsinteriörer, blommor mm i famille-rose-färger,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _14158a_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete, _14175a_8d99a30d887ab92_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _14194a_8d99a39102f416a_lg.jpeg
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _14199a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _14207a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, Igbo, Nigeria, 1900-talets 1 hälft, _14209a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK