Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),_13572a_8d99245eaba08d1_lg.jpeg
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?), _13573a_8d99245fc34512f_lg.jpeg
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps_13593a_8d99249c790f77a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti silvermynt, Gustav V och Oskar II, total vikt 3130 gram_13632a_8d99554b3d453e2_lg.jpeg
Parti silvermynt, Gustav V och Oskar II, total vikt 3130 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti mynt, koppar mm, bland annat 2 st 5 öre 1927,_13633a_8d99554c72a77a9_lg.jpeg
Parti mynt, koppar mm, bland annat 2 st 5 öre 1927,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flyghjälm, svensk M/112B, 1963,7347-M111021, tillverkningsnummer 574,_13657a_8d995632db5712d_lg.jpeg
Flyghjälm, svensk M/112B, 1963,7347-M111021, tillverkningsnummer 574,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Flygararmbandsur, WWII, A Lange & Söhne, Glashütte, kaliber 48,1, originalurverk och visare, _13659a_8d9956949ac1196_lg.jpeg
Flygararmbandsur, WWII, A Lange & Söhne, Glashütte, kaliber 48,1, originalurverk och visare,
Slutpris26 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _13744a_8d996f5261a525c_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti postfriska frimärken i häften, _13797a_8d997cb19cbcc39_lg.jpeg
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Parti postfriska frimärken i häften, _13798a_8d997cb2c388c6f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft, _13834a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud, _13920a_8d99891d53dbdb7_lg.jpeg
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO, _13921a_8d998926ce82c6e_lg.jpeg
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bajonett i balja, svensk M/1896, _13952a_8d998a264e5a4bb_lg.jpeg
Bajonett i balja, svensk M/1896,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett i balja, Jugoslavisk M/1948 för Mauser, _13953a_8d998a2798518eb_lg.jpeg
Bajonett i balja, Jugoslavisk M/1948 för Mauser,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _14005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Mycket stort parti koppar-, nickel- och järnmynt, _14012a_8d999584fd588cd_lg.jpeg
Mycket stort parti koppar-, nickel- och järnmynt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _14018a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre sedlar och mynt, delvis silver, _14163a_8d99a29eb0de0bc_lg.jpeg
Parti äldre sedlar och mynt, delvis silver,
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pipa, varbygel och avtryckare till slaglåspistol, _14165a_8d99a30c4ee49d2_lg.jpeg
Pipa, varbygel och avtryckare till slaglåspistol,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult, _14176a_lg.jpeg
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Utrustning för självladdning av patroner, Lee, _14178a_lg.jpeg
Utrustning för självladdning av patroner, Lee,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti postfriska frimärken, delvis i häften, FDC mm, _14253a_8d99a4a5b07ae12_lg.jpeg
781
Parti postfriska frimärken, delvis i häften, FDC mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_14264a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK