Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft, _13474a_8d988146957a7b9_lg.jpeg
Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver, _13484a_8d988141c720220_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Högtalare, teak, 1960-70-tal, _13493a_8d99ac42c785fff_lg.jpeg
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955, _13512a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900, _13530a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _13531a_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend, _13550a_8d98efe09997364_lg.jpeg
Okänd dansk designer, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _13553a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _13554a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Almström, Emmy för Rörstrand, väggur (!), flintgods, Ostindia, design 1932, _13563a_8d98efd6a7dd9f4_lg.jpeg
Almström, Emmy för Rörstrand, väggur (!), flintgods, Ostindia, design 1932,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_13568a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),_13572a_8d99245eaba08d1_lg.jpeg
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft, _13574a_8d992460f4c6385_lg.jpeg
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, _13575a_8d992461f01c1b2_lg.jpeg
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _13579a_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _13580a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _13583a_8d992465c6a3775_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _13584a_8d9924673792f69_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _13592a_8d99249b65c65ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps_13593a_8d99249c790f77a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa, _13595a_8d99249e6ad825e_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II, _13599a_8d99307a7c266b5_lg.jpeg
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal, _13601a_8d99307d51362ec_lg.jpeg
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä, föreställande  Vera av Helsingborg. _13642a_8d995553b333555_lg.jpeg
Fartygsmodell, delvis bemålat trä, föreställande Vera av Helsingborg.
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,_13643a_8d995554b70a9e7_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_13649a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _13651a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Signerad tävlingshjälm, Anja Pärson, Carrera Fireball G nr 006002, _13658a_8d995633fa007ed_lg.jpeg
Signerad tävlingshjälm, Anja Pärson, Carrera Fireball G nr 006002,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande, _13671a_8d9956df5cdf067_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob, _13672a_lg.jpeg
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13675a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal, _13679a_8d995777acd8526_lg.jpeg
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal, _13680a_8d995778a9c4df8_lg.jpeg
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _13681a_8d995779bd8a41e_lg.jpeg
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800, _13685a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _13688a_8d996339c830dcb_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt, _13689a_8d996338e9f54b9_lg.jpeg
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt, _13691a_8d996335a653e9d_lg.jpeg
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _13692a_8d996334eeec154_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _13693a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak, _13703a_lg.jpeg
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900, _13704a_lg.jpeg
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft, _13708a_8d99639239500fe_lg.jpeg
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft, _13709a_8d9963ac7acd829_lg.jpeg
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft, _13710a_8d99639b7b8bc38_lg.jpeg
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _13713a_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut, _13716a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK