Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början, _13717a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _13723a_8d996e85e697a66_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _13724a_8d996e791f4f6d4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal, _13736a_8d996f4f568315b_lg.jpeg
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _13743a_8d996f51e11c919_lg.jpeg
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _13744a_8d996f5261a525c_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut, _13757a_lg.jpeg
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900, _13765a_8d996fc1e04db26_lg.jpeg
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lättmetallfälgar, 17", 4st,_13781a_lg.jpeg
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_13788a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början, _13789a_lg.jpeg
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _13790a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_13791a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal, _13794a_8d997cae0a7baf6_lg.jpeg
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _13795a_8d997caf4d19479_lg.jpeg
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_13800a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _13811a_8d997d0245eb91b_lg.jpeg
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal, _13812a_8d997d0401ddf61_lg.jpeg
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _13815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _13816a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,_13836a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft, _13838a_8d998621659d1b9_lg.jpeg
Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_13843a_lg.jpeg
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _13846a_8d9986265953c5e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft, _13847a_8d9986284da5f92_lg.jpeg
Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _13871a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _13875a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal, _13876a_8d9987d715bcef1_lg.jpeg
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar, _13893a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft, _13894a_lg.jpeg
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn, _13908a_8d998902ff7f7f6_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _13910a_8d9989059402358_lg.jpeg
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,_13913a_lg.jpeg
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,_13916a_8d998906b066e21_lg.jpeg
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal, _13918a_8d9989d1081a3a4_lg.jpeg
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal, _13919a_8d9989d212ec80e_lg.jpeg
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud, _13920a_8d99891d53dbdb7_lg.jpeg
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO, _13921a_8d998926ce82c6e_lg.jpeg
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _13927a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _13930a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar, _13932a_8d9989d47b60214_lg.jpeg
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut, _13933a_8d9989d6146e426_lg.jpeg
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"_13934a_8d9989d7d00965b_lg.jpeg
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall, _13935a_8d9989d9278b107_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft, _13943a_8d9989d8944687f_lg.jpeg
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, _13944a_8d9989d9bbfa658_lg.jpeg
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft, _13945a_8d9989d7d18bb87_lg.jpeg
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _13960a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK