Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _13961a_8d998a30108dc8e_lg.jpeg
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd, _13965a_8d998a3a97a3557_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke, _13968a_8d998a3ba50b5b6_lg.jpeg
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium, _13969a_lg.jpeg
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skärbräda, fur, 1900-talets början, _13971a_lg.jpeg
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal, _13972a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt, _13973a_8d998a39aad243d_lg.jpeg
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _13976a_8d9992177a542e1_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast, _13978a_8d999219a518fe5_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _13979a_8d99921a8ba354e_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika, _13980a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm, _13981a_8d9b0cacee08b0b_lg.jpeg
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _13983a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _13966a_8d998a28bf9a02f_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall_13974a_8d999215a3bbcc6_lg.jpeg
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track, _13986a_lg.jpeg
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_13988a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag_13996a_lg.jpeg
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _14010a_8d9993fa90340fe_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, _14011a_8d9993fd7db52c3_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _14018a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft, _14019a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt, _14022a_8d999589aaf5f15_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt, _14023b_8d9995e1e389b75_lg.jpeg
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,_14051a_lg.jpeg
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft, _14052a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_14057a_lg.jpeg
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett"._14080a_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft, _14108a_lg.jpeg
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning_14110a_lg.jpeg
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor, _14114a_8d99a2a23e41d65_lg.jpeg
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gitarr, Gibson Epiphone, _14115a_8d99a1d3029b843_lg.jpeg
Gitarr, Gibson Epiphone,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock, _14119a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal, _14127a_lg.jpeg
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftsställ, lackerad metall, _14129a_lg.jpeg
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal, _14131a_8d99a1dfa25cdf0_lg.jpeg
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn, _14132a_8d99a1dedeaa4d2_lg.jpeg
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel, _14136a_lg.jpeg
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn, _14143a_8d99a20207e607e_lg.jpeg
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal, _14144a_8d99a202f34fae7_lg.jpeg
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kontorsljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna samt ljusstakar, 1 par, mässing, Rydéns, _14145a_8d99a2048738b19_lg.jpeg
Kontorsljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna samt ljusstakar, 1 par, mässing, Rydéns,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par + 1, mässing, 17-1800, paret med dekor av _14164a_8d99a2a07b8b617_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par + 1, mässing, 17-1800, paret med dekor av
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fossil, oidentifierad fiskart, _14169a_lg.jpeg
Fossil, oidentifierad fiskart,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar, _14174a_8d99a312ab8e7b1_lg.jpeg
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete, _14175a_8d99a30d887ab92_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult, _14176a_lg.jpeg
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _14179a_lg.jpeg
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gåbil, lackerad metall, Vilac Chromodora, _14181a_8d99a30e8c2ef1f_lg.jpeg
Gåbil, lackerad metall, Vilac Chromodora,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK