Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _13664a_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _13665a_lg.jpeg
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _13666a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ragoutsked, silver gammalfransk modell, vikt 80 gram,_13667a_8d9956d933456c0_lg.jpeg
Ragoutsked, silver gammalfransk modell, vikt 80 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram, _13668a_8d9956dc04d0a03_lg.jpeg
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matskedar, 2 par + 1, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, total vikt 220 gram, _13669a_8d9956dd0d124be_lg.jpeg
Matskedar, 2 par + 1, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, total vikt 220 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande, _13671a_8d9956df5cdf067_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob, _13672a_lg.jpeg
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_13673a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _13674a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13675a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery", _13677a_lg.jpeg
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _13676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal, _13679a_8d995777acd8526_lg.jpeg
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal, _13680a_8d995778a9c4df8_lg.jpeg
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _13681a_8d995779bd8a41e_lg.jpeg
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _13682a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _13683a_lg.jpeg
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, kakspade, sterlingsilver och rostfritt stål, modell "Susanne", _13684a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800, _13685a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), _13686a_lg.jpeg
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _13687a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _13688a_8d996339c830dcb_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt, _13689a_8d996338e9f54b9_lg.jpeg
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen, _13690a_8d996337b0beb24_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt, _13691a_8d996335a653e9d_lg.jpeg
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _13692a_8d996334eeec154_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _13693a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,_13694a_lg.jpeg
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,_13695a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap, _13696a_lg.jpeg
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _13697a_lg.jpeg
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot, _13698a_lg.jpeg
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _13699a_8d9963344795fbd_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _13700a_8d9963335e88a04_lg.jpeg
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram, _13701a_8d996331e1d2798_lg.jpeg
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna, _13702a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak, _13703a_lg.jpeg
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900, _13704a_lg.jpeg
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",_13705a_lg.jpeg
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",_13706a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, _13707a_8d99638f6188830_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft, _13708a_8d99639239500fe_lg.jpeg
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft, _13709a_8d9963ac7acd829_lg.jpeg
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft, _13710a_8d99639b7b8bc38_lg.jpeg
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge, _13711a_8d9963ad1f25ad7_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen, _13712a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK