Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _13664a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13664-itemimages/13664a_med.jpeg)
193
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _13665a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13665-itemimages/13665a_med.jpeg)
194
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _13666a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13666-itemimages/13666a_med.jpeg)
195
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Ragoutsked, silver gammalfransk modell, vikt 80 gram,_13667a_8d9956d933456c0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13667-itemimages/13667a_8d9956d933456c0_med.jpeg)
196
Ragoutsked, silver gammalfransk modell, vikt 80 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram, _13668a_8d9956dc04d0a03_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13668-itemimages/13668a_8d9956dc04d0a03_med.jpeg)
197
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Matskedar, 2 par + 1, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, total vikt 220 gram, _13669a_8d9956dd0d124be_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13669-itemimages/13669a_8d9956dd0d124be_med.jpeg)
198
Matskedar, 2 par + 1, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, total vikt 220 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande, _13671a_8d9956df5cdf067_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13671-itemimages/13671a_8d9956df5cdf067_med.jpeg)
200
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob, _13672a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13672-itemimages/13672a_med.jpeg)
201
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_13673a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13673-itemimages/13673a_med.jpeg)
202
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _13674a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13674-itemimages/13674a_med.jpeg)
203
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13675a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13675-itemimages/13675a_med.jpeg)
204
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _13678a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13678-itemimages/13678a_med.jpeg)
205
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery", _13677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13677-itemimages/13677a_med.jpeg)
206
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _13676a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13676-itemimages/13676a_med.jpeg)
207
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal, _13679a_8d995777acd8526_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13679-itemimages/13679a_8d995777acd8526_med.jpeg)
208
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal, _13680a_8d995778a9c4df8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13680-itemimages/13680a_8d995778a9c4df8_med.jpeg)
209
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _13681a_8d995779bd8a41e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13681-itemimages/13681a_8d995779bd8a41e_med.jpeg)
210
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _13682a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13682-itemimages/13682a_med.jpeg)
211
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _13683a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13683-itemimages/13683a_med.jpeg)
212
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Hansen, Hans, egen verkstad, kakspade, sterlingsilver och rostfritt stål, modell "Susanne", _13684a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13684-itemimages/13684a_med.jpeg)
213
Hansen, Hans, egen verkstad, kakspade, sterlingsilver och rostfritt stål, modell "Susanne",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800, _13685a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13685-itemimages/13685a_med.jpeg)
214
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), _13686a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13686-itemimages/13686a_med.jpeg)
215
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _13687a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13687-itemimages/13687a_med.jpeg)
216
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I, _13688a_8d996339c830dcb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13688-itemimages/13688a_8d996339c830dcb_med.jpeg)
217
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt, _13689a_8d996338e9f54b9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13689-itemimages/13689a_8d996338e9f54b9_med.jpeg)
218
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen, _13690a_8d996337b0beb24_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13690-itemimages/13690a_8d996337b0beb24_med.jpeg)
219
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt, _13691a_8d996335a653e9d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13691-itemimages/13691a_8d996335a653e9d_med.jpeg)
220
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _13692a_8d996334eeec154_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13692-itemimages/13692a_8d996334eeec154_med.jpeg)
221
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _13693a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13693-itemimages/13693a_med.jpeg)
222
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,_13694a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13694-itemimages/13694a_med.jpeg)
223
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,_13695a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13695-itemimages/13695a_med.jpeg)
224
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap, _13696a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13696-itemimages/13696a_med.jpeg)
225
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _13697a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13697-itemimages/13697a_med.jpeg)
226
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot, _13698a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13698-itemimages/13698a_med.jpeg)
227
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _13699a_8d9963344795fbd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13699-itemimages/13699a_8d9963344795fbd_med.jpeg)
228
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _13700a_8d9963335e88a04_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13700-itemimages/13700a_8d9963335e88a04_med.jpeg)
229
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram, _13701a_8d996331e1d2798_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13701-itemimages/13701a_8d996331e1d2798_med.jpeg)
230
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna, _13702a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13702-itemimages/13702a_med.jpeg)
231
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Johansson, Åke I, väggspegel, teak, _13703a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13703-itemimages/13703a_med.jpeg)
232
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900, _13704a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13704-itemimages/13704a_med.jpeg)
233
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",_13705a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13705-itemimages/13705a_med.jpeg)
234
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",_13706a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13706-itemimages/13706a_med.jpeg)
235
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, _13707a_8d99638f6188830_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13707-itemimages/13707a_8d99638f6188830_med.jpeg)
236
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft, _13708a_8d99639239500fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13708-itemimages/13708a_8d99639239500fe_med.jpeg)
237
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft, _13709a_8d9963ac7acd829_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13709-itemimages/13709a_8d9963ac7acd829_med.jpeg)
238
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft, _13710a_8d99639b7b8bc38_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13710-itemimages/13710a_8d99639b7b8bc38_med.jpeg)
239
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge, _13711a_8d9963ad1f25ad7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13711-itemimages/13711a_8d9963ad1f25ad7_med.jpeg)
240
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen, _13712a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13712-itemimages/13712a_med.jpeg)
241
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.