Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _13713a_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _13714a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,_13715a_lg.jpeg
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut, _13716a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början, _13717a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad', _13718a_8d996405fdab42b_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad',
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Michelin, Lillan, färglito, bryggflirt, _13719a_8d9964055941951_lg.jpeg
Michelin, Lillan, färglito, bryggflirt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hedman, John, olja, "Siesta", _13720a_8d9964048a5dff6_lg.jpeg
Hedman, John, olja, "Siesta",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959, _13721a_8d996403e9250ec_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, fåtölj, palisander med röd textilklädsel, "Bracil", _13722a_8d9964030001496_lg.jpeg
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, fåtölj, palisander med röd textilklädsel, "Bracil",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _13723a_8d996e85e697a66_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _13724a_8d996e791f4f6d4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början, _13725a_8d997acbef8dad1_lg.jpeg
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början, _13726a_8d996f56614a4c8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skagh, Henrik, olja, lada, _13727a_lg.jpeg
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt", _13728a_lg.jpeg
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _13729a_lg.jpeg
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger, _13730a_lg.jpeg
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",_13731a_lg.jpeg
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Punschmuggar, 6 st, silver, total vikt 215 gram, _13732a_8d996e77b87a139_lg.jpeg
Punschmuggar, 6 st, silver, total vikt 215 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_13733a_8d996e8506afa2d_lg.jpeg
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895, _13734a_8d996e846292a83_lg.jpeg
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Aladåbform, delvis saltglaserat lergods, empire, 1800-talets 1 hälft, _13735a_8d996e76e8aa257_lg.jpeg
Aladåbform, delvis saltglaserat lergods, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal, _13736a_8d996f4f568315b_lg.jpeg
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Deleuran, Otto, olja, stadsbild, _13737a_lg.jpeg
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten", _13738a_lg.jpeg
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, skuren valrossbete, _13739a_8d997cab103b8a9_lg.jpeg
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, skuren valrossbete,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets slut, _13740a_lg.jpeg
Byrå, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, _13741a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, 1/3 liter till 2 liter, _13742a_8d996f50baf433a_lg.jpeg
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, 1/3 liter till 2 liter,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _13743a_8d996f51e11c919_lg.jpeg
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _13744a_8d996f5261a525c_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wyke, Nils Andersson, olja, utsikt mot Hagagården, Arild, _13745a_8d996f52f3226ba_lg.jpeg
Wyke, Nils Andersson, olja, utsikt mot Hagagården, Arild,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _13746a_8d996f53a36db5a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,_13747a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits_13748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _13749a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kista, skuren och delvis bonad kamfer, _13750a_lg.jpeg
Kista, skuren och delvis bonad kamfer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor_13751a_lg.jpeg
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,_13752a_8d996f861749c7f_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde, _13753a_8d996f86fb99f12_lg.jpeg
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben, _13754a_8d996fb37851a85_lg.jpeg
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _13755b_8d996fbbcd35024_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt, _13756a_8d996fbb47cb36b_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut, _13757a_lg.jpeg
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, fåtölj, 1950-60-tal, _13758a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, fåtölj, 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_13759a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _13760a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK