Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, _13809a_8d997cb6ccd83e1_lg.jpeg
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Zwick, Lis, emaljmålning, Marionettteater II"_13810a_8d997cfbc9176a5_lg.jpeg
Zwick, Lis, emaljmålning, Marionettteater II"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _13811a_8d997d0245eb91b_lg.jpeg
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal, _13812a_8d997d0401ddf61_lg.jpeg
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, skinkfat, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _13813a_8d997d057067387_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, skinkfat, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn", _13814a_lg.jpeg
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _13815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _13816a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _13817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, old Beludj galleri, _13818a_lg.jpeg
Matta, old Beludj galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13819a_8d997d1589243f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13820a_8d997d168c10cf2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13821a_8d9986303d27422_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13822a_8d997d1888ef528_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _13823a_8d997d199a12501_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,_13824a_lg.jpeg
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _13825a_lg.jpeg
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal, _13826a_lg.jpeg
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, rödglaserat flintgods, Blå Eld,_13827a_8d9986151cf2607_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, rödglaserat flintgods, Blå Eld,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Châteleine, sterlingsilver, England, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _13828a_8d9986198e70ff5_lg.jpeg
Châteleine, sterlingsilver, England, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad", _13829a_8d99861b33c8f1e_lg.jpeg
Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zorn, Anders, hans art, olja, 1900-talets början, dalkulla, _13830a_8d99861d346ea69_lg.jpeg
Zorn, Anders, hans art, olja, 1900-talets början, dalkulla,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd italiensk konstnär, 1900-talets mitt, olja, gatuscen, _13831a_8d99861e7f054ce_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, 1900-talets mitt, olja, gatuscen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _13832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Saietz, Gunnar, färglito, komposition, _13833a_lg.jpeg
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft, _13834a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva, _13835a_lg.jpeg
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,_13836a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservis, 29 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,_13494a_8d99863434d68af_lg.jpeg
Kaffeservis, 29 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser, _13837a_8d99861f87ee947_lg.jpeg
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser,
Slutpris4 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft, _13838a_8d998621659d1b9_lg.jpeg
Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing, _13839a_8d998623d01cdb8_lg.jpeg
Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods, _13840a_8d99862515342b0_lg.jpeg
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_13841a_lg.jpeg
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _13842a_lg.jpeg
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_13843a_lg.jpeg
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,_13844a_lg.jpeg
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _13845a_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _13846a_8d9986265953c5e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft, _13847a_8d9986284da5f92_lg.jpeg
Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna", _13848a_8d99862a6aed1ce_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _13849a_8d99862bc934db5_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _13850a_8d99862d3cf465e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal, _13851a_lg.jpeg
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning, _13852a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13853a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,_13854a_lg.jpeg
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_13855a_lg.jpeg
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK