Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, _13809a_8d997cb6ccd83e1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13809-itemimages/13809a_8d997cb6ccd83e1_med.jpeg)
338
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Zwick, Lis, emaljmålning, Marionettteater II"_13810a_8d997cfbc9176a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13810-itemimages/13810a_8d997cfbc9176a5_med.jpeg)
339
Zwick, Lis, emaljmålning, Marionettteater II"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _13811a_8d997d0245eb91b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13811-itemimages/13811a_8d997d0245eb91b_med.jpeg)
340
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Snusdosa, mässing, 17-1800-tal, _13812a_8d997d0401ddf61_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13812-itemimages/13812a_8d997d0401ddf61_med.jpeg)
341
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Wallander, Alf för Rörstrand, skinkfat, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _13813a_8d997d057067387_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13813-itemimages/13813a_8d997d057067387_med.jpeg)
342
Wallander, Alf för Rörstrand, skinkfat, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn", _13814a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13814-itemimages/13814a_med.jpeg)
343
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _13815a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13815-itemimages/13815a_med.jpeg)
344
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _13816a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13816-itemimages/13816a_med.jpeg)
345
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _13817a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13817-itemimages/13817a_med.jpeg)
346
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Matta, old Beludj galleri, _13818a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13818-itemimages/13818a_med.jpeg)
347
Matta, old Beludj galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13819a_8d997d1589243f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13819-itemimages/13819a_8d997d1589243f8_med.jpeg)
348
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13820a_8d997d168c10cf2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13820-itemimages/13820a_8d997d168c10cf2_med.jpeg)
349
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13821a_8d9986303d27422_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13821-itemimages/13821a_8d9986303d27422_med.jpeg)
350
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _13822a_8d997d1888ef528_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13822-itemimages/13822a_8d997d1888ef528_med.jpeg)
351
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _13823a_8d997d199a12501_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13823-itemimages/13823a_8d997d199a12501_med.jpeg)
352
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,_13824a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13824-itemimages/13824a_med.jpeg)
353
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _13825a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13825-itemimages/13825a_med.jpeg)
354
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal, _13826a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13826-itemimages/13826a_med.jpeg)
355
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, rödglaserat flintgods, Blå Eld,_13827a_8d9986151cf2607_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13827-itemimages/13827a_8d9986151cf2607_med.jpeg)
356
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, rödglaserat flintgods, Blå Eld,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Châteleine, sterlingsilver, England, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _13828a_8d9986198e70ff5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13828-itemimages/13828a_8d9986198e70ff5_med.jpeg)
357
Châteleine, sterlingsilver, England, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad", _13829a_8d99861b33c8f1e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13829-itemimages/13829a_8d99861b33c8f1e_med.jpeg)
358
Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Zorn, Anders, hans art, olja, 1900-talets början, dalkulla, _13830a_8d99861d346ea69_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13830-itemimages/13830a_8d99861d346ea69_med.jpeg)
359
Zorn, Anders, hans art, olja, 1900-talets början, dalkulla,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd italiensk konstnär, 1900-talets mitt, olja, gatuscen, _13831a_8d99861e7f054ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13831-itemimages/13831a_8d99861e7f054ce_med.jpeg)
360
Okänd italiensk konstnär, 1900-talets mitt, olja, gatuscen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _13832a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13832-itemimages/13832a_med.jpeg)
361
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Saietz, Gunnar, färglito, komposition, _13833a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13833-itemimages/13833a_med.jpeg)
362
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft, _13834a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13834-itemimages/13834a_med.jpeg)
363
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva, _13835a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13835-itemimages/13835a_med.jpeg)
364
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,_13836a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13836-itemimages/13836a_med.jpeg)
365
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Kaffeservis, 29 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,_13494a_8d99863434d68af_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13494-itemimages/13494a_8d99863434d68af_med.jpeg)
366
Kaffeservis, 29 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser, _13837a_8d99861f87ee947_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13837-itemimages/13837a_8d99861f87ee947_med.jpeg)
367
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser,
Slutpris4 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft, _13838a_8d998621659d1b9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13838-itemimages/13838a_8d998621659d1b9_med.jpeg)
368
Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing, _13839a_8d998623d01cdb8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13839-itemimages/13839a_8d998623d01cdb8_med.jpeg)
369
Okänd designer för Nybro Armatur Fabrik (ANF), golvlampa, teak och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods, _13840a_8d99862515342b0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13840-itemimages/13840a_8d99862515342b0_med.jpeg)
370
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_13841a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13841-itemimages/13841a_med.jpeg)
371
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld, _13842a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13842-itemimages/13842a_med.jpeg)
372
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"_13843a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13843-itemimages/13843a_med.jpeg)
373
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,_13844a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13844-itemimages/13844a_med.jpeg)
374
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _13845a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13845-itemimages/13845a_med.jpeg)
375
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _13846a_8d9986265953c5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13846-itemimages/13846a_8d9986265953c5e_med.jpeg)
376
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft, _13847a_8d9986284da5f92_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13847-itemimages/13847a_8d9986284da5f92_med.jpeg)
377
Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna", _13848a_8d99862a6aed1ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13848-itemimages/13848a_8d99862a6aed1ce_med.jpeg)
378
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _13849a_8d99862bc934db5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13849-itemimages/13849a_8d99862bc934db5_med.jpeg)
379
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _13850a_8d99862d3cf465e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13850-itemimages/13850a_8d99862d3cf465e_med.jpeg)
380
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal, _13851a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13851-itemimages/13851a_med.jpeg)
381
Väggvitrinskåp, bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning, _13852a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13852-itemimages/13852a_med.jpeg)
382
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _13853a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13853-itemimages/13853a_med.jpeg)
383
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,_13854a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13854-itemimages/13854a_med.jpeg)
384
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_13855a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13855-itemimages/13855a_med.jpeg)
385
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.