Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk, _13856a_8d9987aedb24ecc_lg.jpeg
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _13857a_8d9987b0529bf9c_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 600 SEK
Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,_13858a_8d9987b1824d62e_lg.jpeg
Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne", _13859a_8d9987b2a232290_lg.jpeg
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",_13860a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _13861a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _13862a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_13863a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _13864a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot", _13865a_8d9987b61ce7053_lg.jpeg
Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _13866a_8d9987ba2c2c0fd_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition, _13867a_8d9987bb371ec37_lg.jpeg
Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann, _13868a_8d9987bc266703b_lg.jpeg
Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition, _13869a_8d9987bd126a439_lg.jpeg
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram_13870a_8d9987c0baa29cd_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _13871a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _13872a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft, _13873a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _13874a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _13875a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal, _13876a_8d9987d715bcef1_lg.jpeg
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_13877a_8d9988186fff95b_lg.jpeg
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade, _13878a_8d9987b8de42dde_lg.jpeg
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico", _13879a_8d998819946234b_lg.jpeg
Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin, _13880a_8d99881aae705a5_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, _13881a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _13882a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan", _13883a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _13884a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, _13885a_lg.jpeg
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951; _13886a_8d99881bdff989f_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951;
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods, _13887a_8d9988797ff2ca6_lg.jpeg
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, _13888a_8d99887a7d3a265_lg.jpeg
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina", _13889a_8d99887ccd7e343_lg.jpeg
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga, _13890a_lg.jpeg
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får, _13891a_lg.jpeg
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",_13892a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar, _13893a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft, _13894a_lg.jpeg
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _13895a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram, _13896a_8d99887e370f683_lg.jpeg
Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,_13897a_8d9988810e2a896_lg.jpeg
Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna, _13898a_8d9988827b9ba8e_lg.jpeg
Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster", _13899a_8d998883937bb77_lg.jpeg
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa, _13900a_8d9988fc443a116_lg.jpeg
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt, _13901a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),_13902a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall, _13903a_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK