Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk, _13856a_8d9987aedb24ecc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13856-itemimages/13856a_8d9987aedb24ecc_med.jpeg)
386
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _13857a_8d9987b0529bf9c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13857-itemimages/13857a_8d9987b0529bf9c_med.jpeg)
387
Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 600 SEK
![Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,_13858a_8d9987b1824d62e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13858-itemimages/13858a_8d9987b1824d62e_med.jpeg)
388
Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne", _13859a_8d9987b2a232290_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13859-itemimages/13859a_8d9987b2a232290_med.jpeg)
389
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",_13860a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13860-itemimages/13860a_med.jpeg)
390
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _13861a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13861-itemimages/13861a_med.jpeg)
391
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _13862a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13862-itemimages/13862a_med.jpeg)
392
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_13863a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13863-itemimages/13863a_med.jpeg)
393
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _13864a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13864-itemimages/13864a_med.jpeg)
394
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot", _13865a_8d9987b61ce7053_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13865-itemimages/13865a_8d9987b61ce7053_med.jpeg)
395
Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _13866a_8d9987ba2c2c0fd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13866-itemimages/13866a_8d9987ba2c2c0fd_med.jpeg)
396
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition, _13867a_8d9987bb371ec37_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13867-itemimages/13867a_8d9987bb371ec37_med.jpeg)
397
Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann, _13868a_8d9987bc266703b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13868-itemimages/13868a_8d9987bc266703b_med.jpeg)
398
Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition, _13869a_8d9987bd126a439_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13869-itemimages/13869a_8d9987bd126a439_med.jpeg)
399
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram_13870a_8d9987c0baa29cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13870-itemimages/13870a_8d9987c0baa29cd_med.jpeg)
400
Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _13871a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13871-itemimages/13871a_med.jpeg)
401
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _13872a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13872-itemimages/13872a_med.jpeg)
402
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft, _13873a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13873-itemimages/13873a_med.jpeg)
403
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _13874a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13874-itemimages/13874a_med.jpeg)
404
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _13875a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13875-itemimages/13875a_med.jpeg)
405
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal, _13876a_8d9987d715bcef1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13876-itemimages/13876a_8d9987d715bcef1_med.jpeg)
406
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_13877a_8d9988186fff95b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13877-itemimages/13877a_8d9988186fff95b_med.jpeg)
407
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade, _13878a_8d9987b8de42dde_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13878-itemimages/13878a_8d9987b8de42dde_med.jpeg)
408
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico", _13879a_8d998819946234b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13879-itemimages/13879a_8d998819946234b_med.jpeg)
409
Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin, _13880a_8d99881aae705a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13880-itemimages/13880a_8d99881aae705a5_med.jpeg)
410
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, _13881a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13881-itemimages/13881a_med.jpeg)
411
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _13882a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13882-itemimages/13882a_med.jpeg)
412
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan", _13883a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13883-itemimages/13883a_med.jpeg)
413
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _13884a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13884-itemimages/13884a_med.jpeg)
414
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, _13885a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13885-itemimages/13885a_med.jpeg)
415
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951; _13886a_8d99881bdff989f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13886-itemimages/13886a_8d99881bdff989f_med.jpeg)
416
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951;
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods, _13887a_8d9988797ff2ca6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13887-itemimages/13887a_8d9988797ff2ca6_med.jpeg)
417
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, _13888a_8d99887a7d3a265_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13888-itemimages/13888a_8d99887a7d3a265_med.jpeg)
418
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kastberg, Stig, olja, "Ballerina", _13889a_8d99887ccd7e343_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13889-itemimages/13889a_8d99887ccd7e343_med.jpeg)
419
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga, _13890a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13890-itemimages/13890a_med.jpeg)
420
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får, _13891a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13891-itemimages/13891a_med.jpeg)
421
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",_13892a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13892-itemimages/13892a_med.jpeg)
422
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar, _13893a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13893-itemimages/13893a_med.jpeg)
423
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft, _13894a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13894-itemimages/13894a_med.jpeg)
424
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _13895a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13895-itemimages/13895a_med.jpeg)
425
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram, _13896a_8d99887e370f683_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13896-itemimages/13896a_8d99887e370f683_med.jpeg)
426
Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,_13897a_8d9988810e2a896_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13897-itemimages/13897a_8d9988810e2a896_med.jpeg)
427
Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna, _13898a_8d9988827b9ba8e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13898-itemimages/13898a_8d9988827b9ba8e_med.jpeg)
428
Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster", _13899a_8d998883937bb77_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13899-itemimages/13899a_8d998883937bb77_med.jpeg)
429
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa, _13900a_8d9988fc443a116_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13900-itemimages/13900a_8d9988fc443a116_med.jpeg)
430
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt, _13901a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13901-itemimages/13901a_med.jpeg)
431
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),_13902a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13902-itemimages/13902a_med.jpeg)
432
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall, _13903a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13903-itemimages/13903a_med.jpeg)
433
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.