Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
434
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
435
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
436
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kuddar, 3 st, Turkmen (?)
437
Kuddar, 3 st, Turkmen (?)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn,
438
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
439
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
440
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
441
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
442
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
443
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
444
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
445
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,
446
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
447
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal,
448
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal,
449
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
450
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
451
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
452
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin,
453
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
454
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
455
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
456
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
457
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
458
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
459
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
460
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
461
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 2 000 SEK
Avslutad
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar,
462
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
463
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
464
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
465
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
466
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
467
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
468
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
469
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
470
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fickur, 5 st, silver,
471
Fickur, 5 st, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tazzor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen,
472
Tazzor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft,
473
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
474
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
475
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
476
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
477
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
478
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, matta, reliefflossa,
479
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, matta, reliefflossa,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
480
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok, Swift, Jonathan, Gulliver's Travels into several remote nations of the world,
481
Bok, Swift, Jonathan, Gulliver's Travels into several remote nations of the world,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.