Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke, _13904a_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock_13905a_lg.jpeg
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket", _13906a_8d9988fe67e6e59_lg.jpeg
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kuddar, 3 st, Turkmen (?)_13907a_8d9988ff9a11cf1_lg.jpeg
Kuddar, 3 st, Turkmen (?)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn, _13908a_8d998902ff7f7f6_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900, _13909a_8d998903bd49b8e_lg.jpeg
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _13910a_8d9989059402358_lg.jpeg
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor_13911a_lg.jpeg
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",_13912a_lg.jpeg
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,_13913a_lg.jpeg
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris", _13914a_lg.jpeg
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),_13915a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,_13916a_8d998906b066e21_lg.jpeg
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods, _13917a_8d9989084194cf3_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal, _13918a_8d9989d1081a3a4_lg.jpeg
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal, _13919a_8d9989d212ec80e_lg.jpeg
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud, _13920a_8d99891d53dbdb7_lg.jpeg
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO, _13921a_8d998926ce82c6e_lg.jpeg
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,_13922a_lg.jpeg
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brandt, Carl, pastell, marin, _13923a_lg.jpeg
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar, _13924a_lg.jpeg
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",_13925a_lg.jpeg
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,_13926a_lg.jpeg
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _13927a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha, _13928a_lg.jpeg
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _13929a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _13930a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"_13931a_8d9989d36cc0e83_lg.jpeg
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 2 000 SEK
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar, _13932a_8d9989d47b60214_lg.jpeg
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut, _13933a_8d9989d6146e426_lg.jpeg
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"_13934a_8d9989d7d00965b_lg.jpeg
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall, _13935a_8d9989d9278b107_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models", _13936a_lg.jpeg
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par, _13937a_lg.jpeg
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Grandin, Svän, olja, gatuscen, _13938a_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II", _13939a_lg.jpeg
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist, _13940a_lg.jpeg
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fickur, 5 st, silver, _13941a_8d9989da51172f7_lg.jpeg
Fickur, 5 st, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tazzor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, _13942a_8d9989db42117a6_lg.jpeg
Tazzor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft, _13943a_8d9989d8944687f_lg.jpeg
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, _13944a_8d9989d9bbfa658_lg.jpeg
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft, _13945a_8d9989d7d18bb87_lg.jpeg
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum_13946a_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge_13947a_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _13948a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, matta, reliefflossa, _13949a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, matta, reliefflossa,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna, _13950a_lg.jpeg
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok, Swift, Jonathan, Gulliver's Travels into several remote nations of the world, _13951a_8d998a2ab411323_lg.jpeg
Bok, Swift, Jonathan, Gulliver's Travels into several remote nations of the world,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK