Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Bajonett i balja, svensk M/1896, _13952a_8d998a264e5a4bb_lg.jpeg
Bajonett i balja, svensk M/1896,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett i balja, Jugoslavisk M/1948 för Mauser, _13953a_8d998a2798518eb_lg.jpeg
Bajonett i balja, Jugoslavisk M/1948 för Mauser,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aladåbform (?), glaserat lergods, 1800-talets 1 hälft, _13954a_8d998a2dfbfcb13_lg.jpeg
Aladåbform (?), glaserat lergods, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, saltglaserat lergods, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _13955a_8d998a2f0518133_lg.jpeg
Fat, saltglaserat lergods, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pottstol (!), mahogny, sekelskiftet 1800, _13956a_lg.jpeg
Pottstol (!), mahogny, sekelskiftet 1800,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstol, skuren valnöt, Louis XV, 1700-talets mitt, _13957a_lg.jpeg
Armstol, skuren valnöt, Louis XV, 1700-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _13958a_lg.jpeg
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _13959a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _13960a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _13961a_8d998a30108dc8e_lg.jpeg
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890, _13962a_8d998a31759b144_lg.jpeg
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd, _13965a_8d998a3a97a3557_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Förningskrus, 3 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt, _13967a_8d998a3ca05d790_lg.jpeg
Förningskrus, 3 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke, _13968a_8d998a3ba50b5b6_lg.jpeg
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium, _13969a_lg.jpeg
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt, _13970a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skärbräda, fur, 1900-talets början, _13971a_lg.jpeg
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal, _13972a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt, _13973a_8d998a39aad243d_lg.jpeg
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, glas, fågel respektive ägg, _13975a_8d9992168a65bc8_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, glas, fågel respektive ägg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _13976a_8d9992177a542e1_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matservis, cirka 45 delar, flintgods, Arabia, "Sommarblom",_13977a_8d9992184d39b89_lg.jpeg
Matservis, cirka 45 delar, flintgods, Arabia, "Sommarblom",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast, _13978a_8d999219a518fe5_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _13979a_8d99921a8ba354e_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika, _13980a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm, _13981a_8d9b0cacee08b0b_lg.jpeg
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vaser, 4 st, porslin, B&G, _13982a_lg.jpeg
Vaser, 4 st, porslin, B&G,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _13983a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition, _13984a_lg.jpeg
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft_13963a_8d998a2bd1ad13c_lg.jpeg
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik, _13964a_8d998a242691761_lg.jpeg
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _13966a_8d998a28bf9a02f_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall_13974a_8d999215a3bbcc6_lg.jpeg
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, vitguld med 3 åttkantslipade diamanter och 29 vita stenar, vikt 6,2 gram, _13495a_8d9992781f2e99b_lg.jpeg
Ring, vitguld med 3 åttkantslipade diamanter och 29 vita stenar, vikt 6,2 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt, _13985a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track, _13986a_lg.jpeg
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut, _13987a_lg.jpeg
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_13988a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä_13989a_lg.jpeg
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,_13990a_8d999276b87fc3b_lg.jpeg
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy", _13991a_8d9992797f62728_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?), _13992a_8d999325300d042_lg.jpeg
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer, _13993a_8d99933aefe20ee_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,_13994a_8d99933bb3c23c4_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn, _13995a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag_13996a_lg.jpeg
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_13997a_lg.jpeg
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_13998a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK