Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Bajonett i balja, svensk M/1896,
482
Bajonett i balja, svensk M/1896,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, Jugoslavisk M/1948 för Mauser,
483
Bajonett i balja, Jugoslavisk M/1948 för Mauser,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aladåbform (?), glaserat lergods, 1800-talets 1 hälft,
484
Aladåbform (?), glaserat lergods, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, saltglaserat lergods, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
485
Fat, saltglaserat lergods, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pottstol (!), mahogny, sekelskiftet 1800,
486
Pottstol (!), mahogny, sekelskiftet 1800,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, Louis XV, 1700-talets mitt,
487
Armstol, skuren valnöt, Louis XV, 1700-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
488
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
489
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
490
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
491
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
492
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
493
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förningskrus, 3 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
494
Förningskrus, 3 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
495
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
496
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
497
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
498
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal,
499
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
500
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, glas, fågel respektive ägg,
501
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, glas, fågel respektive ägg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
502
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 45 delar, flintgods, Arabia, "Sommarblom",
503
Matservis, cirka 45 delar, flintgods, Arabia, "Sommarblom",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
504
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
505
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
506
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
507
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser, 4 st, porslin, B&G,
508
Vaser, 4 st, porslin, B&G,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
509
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
510
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
511
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
512
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
513
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
514
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, vitguld med 3 åttkantslipade diamanter och 29 vita stenar, vikt 6,2 gram,
515
Ring, vitguld med 3 åttkantslipade diamanter och 29 vita stenar, vikt 6,2 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
516
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
517
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
518
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
519
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä
520
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
521
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
522
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
523
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer,
524
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, glas med mässingdetaljer,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
525
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
Slutpris900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
526
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
527
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
528
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
529
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.