Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Persson, Ove, olja, fåglar_13999a_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, fåglar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"_14000a_8d99933d40b9fd0_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _14001a_8d99933e6125c9f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, Husqvarna, bokhylla, ek "Öresund",_14002a_8d99933fd24f461_lg.jpeg
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, Husqvarna, bokhylla, ek "Öresund",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, Husqvarna, bokhylla med vitrinunderdel, ek "Öresund", _14003a_8d999340b6bbc94_lg.jpeg
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, Husqvarna, bokhylla med vitrinunderdel, ek "Öresund",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pettersson, Johan, färglitografi, komposition med hästar_14004a_lg.jpeg
Pettersson, Johan, färglitografi, komposition med hästar
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _14005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, _14006a_lg.jpeg
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja, _14007a_lg.jpeg
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,_14008a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _14009a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _14010a_8d9993fa90340fe_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft, _14011a_8d9993fd7db52c3_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti koppar-, nickel- och järnmynt, _14012a_8d999584fd588cd_lg.jpeg
Mycket stort parti koppar-, nickel- och järnmynt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny, _14013a_8d99958740e607d_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny, _14014a_8d999401d5bd5fb_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt, _14015a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindström, Bengt, poster, litograferad, _14016a_lg.jpeg
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition, _14017a_lg.jpeg
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _14018a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft, _14019a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti skedar mm, silver, total vikt 290 gram_14021a_8d9995889630b2c_lg.jpeg
Parti skedar mm, silver, total vikt 290 gram
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt, _14022a_8d999589aaf5f15_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt, _14023b_8d9995e1e389b75_lg.jpeg
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak, "Trio", _14024a_8d99958c230adec_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak, "Trio",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matsalsgrupp, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _14025a_lg.jpeg
Matsalsgrupp, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, skål, bärnstensfärgat glas, _14026a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Murano, skål, bärnstensfärgat glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods_14027a_lg.jpeg
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg, _14028a_lg.jpeg
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, skuret och bemålat trä och rotting, kolonialstil, 1900-talets 2 hälft, _14029a_lg.jpeg
Fåtölj, skuret och bemålat trä och rotting, kolonialstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor, _14030a_lg.jpeg
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustavianska, 1700-talets slut, _14034a_8d9995ec1ff0d85_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustavianska, 1700-talets slut,
Slutpris8 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad plåt, mod PH 5 Monochrome, _14031a_8d9995e2f073c89_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, svartlackerad plåt, mod PH 5 Monochrome,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_14033a_8d9995ead02864a_lg.jpeg
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för nya ÖIA, Örsjö, bouillottelampa, mässing_14032a_8d9995e97acdcf8_lg.jpeg
Okänd designer för nya ÖIA, Örsjö, bouillottelampa, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _14035a_8d9995ed3644c37_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, snipa på strand, _14036a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner, _14037a_lg.jpeg
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",_14038a_lg.jpeg
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg, _14039a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Abrahamsson, Kenneth, olja, fjordparti, _14040a_lg.jpeg
Abrahamsson, Kenneth, olja, fjordparti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, _14041a_8d9995ee5abc72e_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffa, skuret trä och stuck, helförgylld, Louis XVI-stil sekelskiftet 1900, _14042a_8d9995e84247d0f_lg.jpeg
Soffa, skuret trä och stuck, helförgylld, Louis XVI-stil sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damskrivbord samt stol, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _14043a_8d9995e6be4e76c_lg.jpeg
Damskrivbord samt stol, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva, _14044a_8d99966c0a4002b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt, _14045a_8d99966dc6d9497_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _14046a_8d99966ead8e433_lg.jpeg
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000', _14047a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK