Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _14192a_8d99a351e319d00_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old persisk, _14193a_8d99a417d988c0a_lg.jpeg
Matta, old persisk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _14194a_8d99a39102f416a_lg.jpeg
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Haldtrup, Axel Olsen, olja, Fredericia hamn, _14195a_8d99a35311f6dd6_lg.jpeg
Haldtrup, Axel Olsen, olja, Fredericia hamn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia", _14196a_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Takfotogenlampor, 3 st, mässing med glaskupor, _14197a_lg.jpeg
Takfotogenlampor, 3 st, mässing med glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa, _14198a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _14199a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets början, _14200a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Toilettebyrå, avlutad fur, 1910-20-tal, _14201a_8d99a354168a32f_lg.jpeg
Toilettebyrå, avlutad fur, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvkandelaber till 5 ljus, bronserad metall, modern tillverkning, _14202a_8d99a35541eb944_lg.jpeg
Golvkandelaber till 5 ljus, bronserad metall, modern tillverkning,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pall, fur och ek, 1900-talets 1 hälft, _14203a_8d99a357f2b605c_lg.jpeg
Pall, fur och ek, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pall, vitlackerat trä, 1900-talets mitt, _14204a_8d99a357226f6b7_lg.jpeg
Pall, vitlackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, _14205a_8d99a39205cd14d_lg.jpeg
Väggspegel, bronserat trä och stuck,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, _14206a_8d99a396296f19b_lg.jpeg
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _14207a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vävnad, ylle, allmogestil, 1900-talets 1 hälft, _14208a_lg.jpeg
Vävnad, ylle, allmogestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, Igbo, Nigeria, 1900-talets 1 hälft, _14209a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mortel med pistill, mässing, 17-1800-tal, _14210a_lg.jpeg
Mortel med pistill, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mortlar samt pistiller, 8 + 8 st, mässing,  antagligen 16-1800-tal, _14211a_8d99a38da22efcd_lg.jpeg
Mortlar samt pistiller, 8 + 8 st, mässing, antagligen 16-1800-tal,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _14212a_8d99a3e146e8a71_lg.jpeg
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _14213a_8d99a40ce4128b1_lg.jpeg
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _14214a_8d99a392f72253b_lg.jpeg
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé, _14215a_8d99a3e365c4088_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, _14216a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Pakistan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Axelremsväska, präglat, svart läder, Mulberry, _14217a_lg.jpeg
Axelremsväska, präglat, svart läder, Mulberry,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik persisk, _14218a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14220a_lg.jpeg
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Ersari (?), _14221a_8d99a3e21056636_lg.jpeg
Matta, semiantik Ersari (?),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker, parti konst och konsthantverk, _14222a_8d99a3e4348f7d6_lg.jpeg
Böcker, parti konst och konsthantverk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _14223a_8d99a3e54b28d8e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbordslampa, svartlackerad metall och mässing, Herstal, _14224a_8d99a3e60e0ba8e_lg.jpeg
Skrivbordslampa, svartlackerad metall och mässing, Herstal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mikroskop i låda, Reichert, Wien, _14225a_8d99a3e6bf164c4_lg.jpeg
Mikroskop i låda, Reichert, Wien,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti textil, linne, 18-1900-tal,_14226a_8d99a40da031e27_lg.jpeg
Parti textil, linne, 18-1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _14227a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old/semiantik persisk, _14228a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?), _14229a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Hamadan (?), _14230a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lodregulator, delvis svärtad valnöt och stuck, sekelskiftet 1900, _14231a_8d99a393e8a0507_lg.jpeg
Lodregulator, delvis svärtad valnöt och stuck, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barn/leksaksflygel med pall, svartlackerat trä, _14232a_8d99a394d9d35a8_lg.jpeg
Barn/leksaksflygel med pall, svartlackerat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, _14233a_8d99a4665960895_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Weekendbag, brunt läder, The Bridge, _14234a_8d99a465b476d9b_lg.jpeg
Weekendbag, brunt läder, The Bridge,
Slutpris2 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Urtavla till golvur, 1800-talets mitt, _14235a_8d99a46cdd0a479_lg.jpeg
Urtavla till golvur, 1800-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan (?), _14236a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Hamadan (?), _14237a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Hamadan (?), _14238a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Hamadan, _14239a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK