Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_13568a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13568-itemimages/13568a_med.jpeg)
97
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, _13569a_8d98efd5b06de7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13569-itemimages/13569a_8d98efd5b06de7c_med.jpeg)
98
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière" _13570a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13570-itemimages/13570a_med.jpeg)
99
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Cwietkow, Jriada, olja, hästar, _13571a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13571-itemimages/13571a_med.jpeg)
100
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),_13572a_8d99245eaba08d1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13572-itemimages/13572a_8d99245eaba08d1_med.jpeg)
101
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?), _13573a_8d99245fc34512f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13573-itemimages/13573a_8d99245fc34512f_med.jpeg)
102
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft, _13574a_8d992460f4c6385_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13574-itemimages/13574a_8d992460f4c6385_med.jpeg)
103
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, _13575a_8d992461f01c1b2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13575-itemimages/13575a_8d992461f01c1b2_med.jpeg)
104
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor, _13576a_8d99246326bd03c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13576-itemimages/13576a_8d99246326bd03c_med.jpeg)
105
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons", _13577a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13577-itemimages/13577a_med.jpeg)
106
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75, _13578a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13578-itemimages/13578a_med.jpeg)
107
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _13579a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13579-itemimages/13579a_med.jpeg)
108
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _13580a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13580-itemimages/13580a_med.jpeg)
109
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,_13581a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13581-itemimages/13581a_med.jpeg)
110
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _13582a_8d9924648f6f697_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13582-itemimages/13582a_8d9924648f6f697_med.jpeg)
111
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _13583a_8d992465c6a3775_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13583-itemimages/13583a_8d992465c6a3775_med.jpeg)
112
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _13584a_8d9924673792f69_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13584-itemimages/13584a_8d9924673792f69_med.jpeg)
113
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början, _13585a_8d992468647ab99_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13585-itemimages/13585a_8d992468647ab99_med.jpeg)
114
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _13586a_8d99246a3f3be7e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13586-itemimages/13586a_8d99246a3f3be7e_med.jpeg)
115
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _13587a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13587-itemimages/13587a_med.jpeg)
116
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Bülow, Agnes von, olja, marin, _13588a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13588-itemimages/13588a_med.jpeg)
117
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren", _13589a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13589-itemimages/13589a_med.jpeg)
118
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris7 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _13590a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13590-itemimages/13590a_med.jpeg)
119
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
![Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",_13591a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13591-itemimages/13591a_med.jpeg)
120
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _13592a_8d99249b65c65ad_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13592-itemimages/13592a_8d99249b65c65ad_med.jpeg)
121
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps_13593a_8d99249c790f77a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13593-itemimages/13593a_8d99249c790f77a_med.jpeg)
122
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,_13594a_8d99249d8fed3f2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13594-itemimages/13594a_8d99249d8fed3f2_med.jpeg)
123
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa, _13595a_8d99249e6ad825e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13595-itemimages/13595a_8d99249e6ad825e_med.jpeg)
124
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, _13596a_8d99249f71578a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13596-itemimages/13596a_8d99249f71578a0_med.jpeg)
125
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,_13597a_8d99307766171bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13597-itemimages/13597a_8d99307766171bf_med.jpeg)
126
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _13598a_8d9930789a0696f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13598-itemimages/13598a_8d9930789a0696f_med.jpeg)
127
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II, _13599a_8d99307a7c266b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13599-itemimages/13599a_8d99307a7c266b5_med.jpeg)
128
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?), _13600a_8d99307c418ceb2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13600-itemimages/13600a_8d99307c418ceb2_med.jpeg)
129
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal, _13601a_8d99307d51362ec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13601-itemimages/13601a_8d99307d51362ec_med.jpeg)
130
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård, _13602a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13602-itemimages/13602a_med.jpeg)
131
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,_13603a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13603-itemimages/13603a_med.jpeg)
132
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Edel Rösnes, Gudrun, collage, _13604a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13604-itemimages/13604a_med.jpeg)
133
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Cöster, Nicolai, olja, mor och barn, _13605a_8d997b3a2d2802a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13605-itemimages/13605a_8d997b3a2d2802a_med.jpeg)
134
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor, _13606a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13606-itemimages/13606a_med.jpeg)
135
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien, _13607a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13607-itemimages/13607a_med.jpeg)
136
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap, _13608a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13608-itemimages/13608a_med.jpeg)
137
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal, _13609a_8d99307e5a80384_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13609-itemimages/13609a_8d99307e5a80384_med.jpeg)
138
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm, _13610a_8d99307f8408fc3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13610-itemimages/13610a_8d99307f8408fc3_med.jpeg)
139
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande", _13611a_8d993080f3d7d0c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13611-itemimages/13611a_8d993080f3d7d0c_med.jpeg)
140
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _13612a_8d993082282d995_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13612-itemimages/13612a_8d993082282d995_med.jpeg)
141
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel, _13613a_8d99ad906c608e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13613-itemimages/13613a_8d99ad906c608e5_med.jpeg)
142
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor, _13614a_8d99ad9fa2a1eea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13614-itemimages/13614a_8d99ad9fa2a1eea_med.jpeg)
143
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260_13615a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13615-itemimages/13615a_med.jpeg)
144
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.