Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_13568a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, _13569a_8d98efd5b06de7c_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière" _13570a_lg.jpeg
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Cwietkow, Jriada, olja, hästar, _13571a_lg.jpeg
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),_13572a_8d99245eaba08d1_lg.jpeg
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?), _13573a_8d99245fc34512f_lg.jpeg
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft, _13574a_8d992460f4c6385_lg.jpeg
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, _13575a_8d992461f01c1b2_lg.jpeg
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor, _13576a_8d99246326bd03c_lg.jpeg
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons", _13577a_lg.jpeg
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75, _13578a_lg.jpeg
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _13579a_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _13580a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,_13581a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _13582a_8d9924648f6f697_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _13583a_8d992465c6a3775_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _13584a_8d9924673792f69_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början, _13585a_8d992468647ab99_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _13586a_8d99246a3f3be7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _13587a_lg.jpeg
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Bülow, Agnes von, olja, marin, _13588a_lg.jpeg
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren", _13589a_lg.jpeg
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris7 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _13590a_lg.jpeg
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",_13591a_lg.jpeg
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _13592a_8d99249b65c65ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps_13593a_8d99249c790f77a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,_13594a_8d99249d8fed3f2_lg.jpeg
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa, _13595a_8d99249e6ad825e_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, _13596a_8d99249f71578a0_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,_13597a_8d99307766171bf_lg.jpeg
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _13598a_8d9930789a0696f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II, _13599a_8d99307a7c266b5_lg.jpeg
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?), _13600a_8d99307c418ceb2_lg.jpeg
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal, _13601a_8d99307d51362ec_lg.jpeg
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård, _13602a_lg.jpeg
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,_13603a_lg.jpeg
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Edel Rösnes, Gudrun, collage, _13604a_lg.jpeg
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn, _13605a_8d997b3a2d2802a_lg.jpeg
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor, _13606a_lg.jpeg
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien, _13607a_lg.jpeg
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap, _13608a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal, _13609a_8d99307e5a80384_lg.jpeg
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm, _13610a_8d99307f8408fc3_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande", _13611a_8d993080f3d7d0c_lg.jpeg
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _13612a_8d993082282d995_lg.jpeg
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel, _13613a_8d99ad906c608e5_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor, _13614a_8d99ad9fa2a1eea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260_13615a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK