Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4, _14276a_8d9a39928c737da_lg.jpeg
1
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,_14289a_lg.jpeg
8
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,_14274a_8d9a39944638acd_lg.jpeg
14
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?), _14293a_lg.jpeg
17
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_14294a_lg.jpeg
18
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling, _14265a_8d9a387cfdf8eed_lg.jpeg
21
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap, _14275a_8d9a399367e19e8_lg.jpeg
23
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition_14302a_lg.jpeg
36
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _14303a_lg.jpeg
37
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, sittande akt,_14304a_lg.jpeg
38
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap, _14306a_lg.jpeg
40
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence, _14311a_8d9a52572fcdf17_lg.jpeg
45
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
_14313a_lg.jpeg
47
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",_14315a_lg.jpeg
49
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _14316a_lg.jpeg
50
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition, _14317a_8d9a525a00959af_lg.jpeg
51
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _14323a_lg.jpeg
57
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _14324a_lg.jpeg
58
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _14325a_lg.jpeg
59
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med trollslända, _14329a_8d9a5ca573fa2d0_lg.jpeg
63
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med trollslända,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition, _14330a_8d9a5ca62fc6d8e_lg.jpeg
64
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,_14335a_lg.jpeg
68
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons", _14336a_lg.jpeg
71
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt, _14344a_lg.jpeg
78
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva, _14345a_lg.jpeg
79
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen, _14352a_lg.jpeg
86
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_14353a_lg.jpeg
87
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland, _14368a_lg.jpeg
101
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _14371a_lg.jpeg
103
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur, _14369a_lg.jpeg
104
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön, _14373a_8d9a85631daddfe_lg.jpeg
106
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jancsek, Antal, olja, damporträtt, _14374a_8d9a85650aa6bd6_lg.jpeg
107
Jancsek, Antal, olja, damporträtt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter, _14375a_8d9a85668e0b4b9_lg.jpeg
108
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _14379a_lg.jpeg
112
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande", _14380a_lg.jpeg
113
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått", _14381a_lg.jpeg
114
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap, _14382a_lg.jpeg
115
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna, _14387a_8d9a8563c827c8e_lg.jpeg
120
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_14388a_lg.jpeg
121
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald, _14389a_8d9a8561ace7c27_lg.jpeg
122
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben, _14390a_8d9a8562504753f_lg.jpeg
123
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",_14391a_8d9a85630d1b2a5_lg.jpeg
124
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _14395a_lg.jpeg
128
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv, _14399a_8d9a9036bc78e81_lg.jpeg
132
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _14404a_lg.jpeg
136
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hedman, John, olja, "Siesta", _14415a_lg.jpeg
146
Hedman, John, olja, "Siesta",
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,_14424a_lg.jpeg
156
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _14426a_lg.jpeg
159
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.