Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,_14628a_lg.jpeg
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,_14631a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?), _14627a_lg.jpeg
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fredrikson, Harald, olja, landskap_14576a_8d9ae57e5c051f3_lg.jpeg
Fredrikson, Harald, olja, landskap
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fredrikson, Harald, olja, stilleben_14578a_8d9ae5d90224ec5_lg.jpeg
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"_14580a_8d9ae5da02c3766_lg.jpeg
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa_14581a_8d9ae5daeaa0e5f_lg.jpeg
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Persson, Ove, olja, fåglar_14633a_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, fåglar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_14634a_lg.jpeg
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_14635a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare, _14590a_8d9ae667c754f0a_lg.jpeg
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen", _14592a_8d9ae66a9b3e006_lg.jpeg
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten, _14594a_8d9ae66cbb4cc4f_lg.jpeg
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964", _14597a_8d9ae6c082ce0dc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt, _14637a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _14602a_8d9ae6c416209e8_lg.jpeg
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krumlinde, Olof, olja, landskap, _14603a_8d9ae7235a9330c_lg.jpeg
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _14604a_8d9ae70fc903a64_lg.jpeg
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö", _14650a_lg.jpeg
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Månsson, Stig, olja, sittande modell, _14652a_lg.jpeg
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,_14653a_lg.jpeg
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör, _14654a_lg.jpeg
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm, _14657a_8d9ae8cec00a9d5_lg.jpeg
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand, _14718a_8d9af5ee67af10d_lg.jpeg
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag", _14719a_8d9af5f04f23a82_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _14725a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hellsing, Dag Björn, olja, landskap, _14731a_lg.jpeg
Hellsing, Dag Björn, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele, _14746a_lg.jpeg
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild", _14747a_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Edel Rösnes, Gudrun, collage, _14750a_lg.jpeg
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn, _14751a_lg.jpeg
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,_14752a_8d9af668f80afff_lg.jpeg
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok, _14695a_8d9af41739da3b9_lg.jpeg
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."_14694a_8d9af418d7b99ee_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap, _14754a_lg.jpeg
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, landskap, _14753a_lg.jpeg
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor, _14755a_lg.jpeg
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition, _14756a_lg.jpeg
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _14758a_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _14761a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skagh, Henrik, olja, lada, _14767a_lg.jpeg
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959, _14769a_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt", _14768a_lg.jpeg
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I", _14671a_8d9af362dbb6e80_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, _14673a_8d9af36e430cdee_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"_14674a_8d9af3715e407c4_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt, _14667a_8d9af35b09cd43d_lg.jpeg
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition, _14677a_8d9af37e6e176da_lg.jpeg
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK