Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna, _14287a_lg.jpeg
6
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren", _14288a_lg.jpeg
7
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods, _14309a_8d9a51a7794829c_lg.jpeg
43
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _14322a_lg.jpeg
56
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat, _14327a_8d9a5ca449a8d31_lg.jpeg
61
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, _14334a_lg.jpeg
66
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _14332a_lg.jpeg
69
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur, _14346a_lg.jpeg
80
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium, _14347a_8d9a5f66fde30a6_lg.jpeg
81
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten", _14361a_8d9a5f720c8ce96_lg.jpeg
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", _14362a_8d9a5f73290d1a9_lg.jpeg
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _14423a_lg.jpeg
158
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel, _14435a_8d9a9a92171ae45_lg.jpeg
170
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _14441a_lg.jpeg
176
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _14459a_lg.jpeg
194
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, katt, _14367a_8d9a9d307dfc3f6_lg.jpeg
203
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, katt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", _14503a_8d9ab71b0f325fe_lg.jpeg
236
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _14515a_8d9ab7b8f117d79_lg.jpeg
248
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar, _14517a_8d9ab7bb3ab4682_lg.jpeg
250
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _14540a_8d9adb670c5c298_lg.jpeg
273
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _14559a_lg.jpeg
292
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler, _14596a_8d9ae6bcb962340_lg.jpeg
308
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor, _14598a_8d9ae6bda788bf6_lg.jpeg
309
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?), _14599a_8d9ae6c1692e293_lg.jpeg
310
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?),
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_14570a_8d9adcec36b03cf_lg.jpeg
323
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73_14569a_8d9adced251c90c_lg.jpeg
324
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74_14571a_8d9adceab49b304_lg.jpeg
325
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn, _14630a_lg.jpeg
347
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, bemålad gips, Beatrice di Folco Portinari,_14658a_8d9ae8cfa4b53bd_lg.jpeg
394
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, bemålad gips, Beatrice di Folco Portinari,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt, _14710a_8d9af4f04644c35_lg.jpeg
413
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för SYCO, figurin, vitglaserad keramik, _14726a_lg.jpeg
425
Okänd designer för SYCO, figurin, vitglaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort, _14693a_8d9af40243759fc_lg.jpeg
460
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,_14689a_8d9af365473738c_lg.jpeg
473
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _14762a_lg.jpeg
476
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt, _14836a_lg.jpeg
568
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä, _14786a_8d9b001331c0882_lg.jpeg
574
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _14787a_8d9b001444f9a90_lg.jpeg
575
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _14845a_lg.jpeg
579
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha, _14856a_lg.jpeg
592
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _14862a_lg.jpeg
596
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn, _14894a_8d9b039c9e9157d_lg.jpeg
626
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _14909a_8d9b03fb27d3014_lg.jpeg
641
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna, _14910a_8d9b03f2babfc89_lg.jpeg
642
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä, _14912a_8d9b03eca42bacd_lg.jpeg
644
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _14915a_lg.jpeg
647
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _14948a_lg.jpeg
681
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _14949a_lg.jpeg
682
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.