Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft, _14268a_8d9a399a338822c_lg.jpeg
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _14269a_8d9a3882e50e26d_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _14270a_8d9a38844815bf0_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly, _14271a_8d9a38a7a459297_lg.jpeg
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Champagnekylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _14319a_8d9a52af07d90f6_lg.jpeg
Champagnekylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _14320a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _14321a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _14326a_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lindberg, Bengt, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide på träsockel, _14328a_8d9a5ca4d0946bd_lg.jpeg
Lindberg, Bengt, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide på träsockel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft, _14331a_8d9a5ca6d4d9ab1_lg.jpeg
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _14332a_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _14337a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_14342a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _14354a_lg.jpeg
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, _14359a_8d9a5f882e67893_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _14360a_8d9a5f88e1293e5_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,_14370a_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _14383a_8d9a856a4c3a241_lg.jpeg
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande, _14392a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _14393a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _14397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods, _14398a_8d9a90301057e35_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor, _14400a_8d9a90324a3f76b_lg.jpeg
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa, _14401a_8d9a9034724e8a4_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900, _14410a_8d9a919f6ccab81_lg.jpeg
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal, _14411a_8d9a919eb2e3177_lg.jpeg
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _14414a_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _14412a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _14413a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray, _14422a_8d9a91f5dafb284_lg.jpeg
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft, _14432a_lg.jpeg
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing, _14436a_8d9a9a9176b41d6_lg.jpeg
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _14438a_lg.jpeg
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _14442a_8d9a9b07f97375d_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona, _14444a_8d9a9b141925b49_lg.jpeg
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _14445a_8d9a9b14c4c2d76_lg.jpeg
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit, _14451a_8d9a9b26d328eac_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal, _14452a_8d9a9b60bbd738e_lg.jpeg
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal, _14453a_8d9a9b63dc9ea32_lg.jpeg
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal, _14454a_8d9a9bad6c19722_lg.jpeg
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lås smide, 17-1800-tal, _14455a_8d9a9bb064afef9_lg.jpeg
Lås smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _14462a_8d9a9c686adef31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder, _14464a_8d9a9c6b00ecc22_lg.jpeg
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt, _14467a_8d9a9d31abddb76_lg.jpeg
Skål, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut, _14470a_lg.jpeg
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _14474a_lg.jpeg
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _14478a_8d9a9e664993b76_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, _14479a_8d9a9e69638909a_lg.jpeg
Skrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK