Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",_14315a_lg.jpeg
49
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _14316a_lg.jpeg
50
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition, _14317a_8d9a525a00959af_lg.jpeg
51
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram, _14318a_8d9a528e16cd0a1_lg.jpeg
52
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Champagnekylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _14319a_8d9a52af07d90f6_lg.jpeg
53
Champagnekylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _14320a_lg.jpeg
54
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _14321a_lg.jpeg
55
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _14322a_lg.jpeg
56
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _14323a_lg.jpeg
57
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _14324a_lg.jpeg
58
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _14325a_lg.jpeg
59
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _14326a_lg.jpeg
60
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat, _14327a_8d9a5ca449a8d31_lg.jpeg
61
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Bengt, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide på träsockel, _14328a_8d9a5ca4d0946bd_lg.jpeg
62
Lindberg, Bengt, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide på träsockel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med trollslända, _14329a_8d9a5ca573fa2d0_lg.jpeg
63
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition med trollslända,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition, _14330a_8d9a5ca62fc6d8e_lg.jpeg
64
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft, _14331a_8d9a5ca6d4d9ab1_lg.jpeg
65
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, _14334a_lg.jpeg
66
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _14333a_lg.jpeg
67
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,_14335a_lg.jpeg
68
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _14332a_lg.jpeg
69
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _14337a_lg.jpeg
70
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons", _14336a_lg.jpeg
71
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _14338a_8d9a5d20f05a811_lg.jpeg
72
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, glaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förningskrus, 2 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt, _14339a_8d9a5d218b19003_lg.jpeg
73
Förningskrus, 2 st, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, skål, rubinglas, _14340a_8d9a5d220d5b571_lg.jpeg
74
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, skål, rubinglas,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods, _14341a_8d9a5d202d8457b_lg.jpeg
75
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_14342a_lg.jpeg
76
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, brunglaserat bisquitporslin, _14343a_lg.jpeg
77
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, brunglaserat bisquitporslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt, _14344a_lg.jpeg
78
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva, _14345a_lg.jpeg
79
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur, _14346a_lg.jpeg
80
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium, _14347a_8d9a5f66fde30a6_lg.jpeg
81
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas, _14348a_8d9a5f751e60e8a_lg.jpeg
82
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice", _14349a_8d9a5f5b315392b_lg.jpeg
83
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall, _14350a_8d9a5f76f134330_lg.jpeg
84
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti mynt, mestadels silver, _14351a_8d9a5f75f5510e7_lg.jpeg
85
Stort parti mynt, mestadels silver,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen, _14352a_lg.jpeg
86
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_14353a_lg.jpeg
87
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft, _14354a_lg.jpeg
88
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus", _14355a_lg.jpeg
89
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_14356a_lg.jpeg
90
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956, _14357a_8d9a5f5a63a03b2_lg.jpeg
91
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,  _14358a_8d9a5f6896ef325_lg.jpeg
92
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, _14359a_8d9a5f882e67893_lg.jpeg
93
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _14360a_8d9a5f88e1293e5_lg.jpeg
94
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten", _14361a_8d9a5f720c8ce96_lg.jpeg
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", _14362a_8d9a5f73290d1a9_lg.jpeg
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.