2 Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),

15014a_8d9b64ff22e8612_med.jpeg
  • 15014a_8d9b64ff22e8612_sm.jpeg
  • 15014b_8d9b64ff2365011_sm.jpeg
  • 15014c_8d9b64ff2015ea7_sm.jpeg

signerad och numrerad /100, 70 x 34 cm, utförd 1997 i 100 exemplar till 150-årsjubileet av Halmstads Handelsförening

Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK