Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- SkulpturRensa filter
![Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen), _15014a_8d9b64ff22e8612_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15014-itemimages/15014a_8d9b64ff22e8612_med.jpeg)
2
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15013a_8d9b64ffc01cb77_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15013-itemimages/15013a_8d9b64ffc01cb77_med.jpeg)
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15012a_8d9b650075f3408_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15012-itemimages/15012a_8d9b650075f3408_med.jpeg)
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15668a_8d9bfe85e750b34_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15668-itemimages/15668a_8d9bfe85e750b34_med.jpeg)
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
![Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium, _15027a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15027-itemimages/15027a_med.jpeg)
20
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _15037a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15037-itemimages/15037a_med.jpeg)
30
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _15052a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15052-itemimages/15052a_med.jpeg)
45
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
![Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,_15102a_8d9b736a624b15c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15102-itemimages/15102a_8d9b736a624b15c_med.jpeg)
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _15122a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15122-itemimages/15122a_med.jpeg)
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _15144a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15144-itemimages/15144a_med.jpeg)
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _15149a_8d9b8a58dc394eb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15149-itemimages/15149a_8d9b8a58dc394eb_med.jpeg)
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15163a_8d9b8ab490218ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15163-itemimages/15163a_8d9b8ab490218ab_med.jpeg)
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15164a_8d9b8ab3ee8e598_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15164-itemimages/15164a_8d9b8ab3ee8e598_med.jpeg)
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15165a_8d9b8ab357f514c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15165-itemimages/15165a_8d9b8ab357f514c_med.jpeg)
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _15169a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15169-itemimages/15169a_med.jpeg)
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _15173a_8d9b8b49386c1d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15173-itemimages/15173a_8d9b8b49386c1d9_med.jpeg)
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_15188a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15188-itemimages/15188a_med.jpeg)
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _15191a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15191-itemimages/15191a_med.jpeg)
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur, _15212a_8d9b96930f7eb14_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15212-itemimages/15212a_8d9b96930f7eb14_med.jpeg)
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", _15210a_8d9b96f683e159e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15210-itemimages/15210a_8d9b96f683e159e_med.jpeg)
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn, _15254a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15254-itemimages/15254a_med.jpeg)
258
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort, _15302a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15302-itemimages/15302a_med.jpeg)
306
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna, _15313a_8d9bb2a9e7fbf87_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15313-itemimages/15313a_8d9bb2a9e7fbf87_med.jpeg)
313
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia, _15314a_8d9bb2aaa6dce21_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15314-itemimages/15314a_8d9bb2aaa6dce21_med.jpeg)
314
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte, _15315a_8d9bb2ab6f0a693_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15315-itemimages/15315a_8d9bb2ab6f0a693_med.jpeg)
315
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse, _15316a_8d9bb2ac0a80753_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15316-itemimages/15316a_8d9bb2ac0a80753_med.jpeg)
316
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813), _15333a_8d9bd89f15e10ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15333-itemimages/15333a_8d9bd89f15e10ff_med.jpeg)
336
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15337a_8d9bd89dae8b5c9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15337-itemimages/15337a_8d9bd89dae8b5c9_med.jpeg)
340
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr), _15349a_8d9be21b1358a90_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15349-itemimages/15349a_8d9be21b1358a90_med.jpeg)
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15369a_8d9be23d5d3fc9d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15369-itemimages/15369a_8d9be23d5d3fc9d_med.jpeg)
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn, _15388a_8d9be3174975808_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15388-itemimages/15388a_8d9be3174975808_med.jpeg)
391
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?), _15407a_8d9be40eefa4ea2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15407-itemimages/15407a_8d9be40eefa4ea2_med.jpeg)
410
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _15408a_8d9be40fc7baf7b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15408-itemimages/15408a_8d9be40fc7baf7b_med.jpeg)
411
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt, _15413a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15413-itemimages/15413a_med.jpeg)
416
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _15454a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15454-itemimages/15454a_med.jpeg)
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka_15420a_8d9be4abb5bdd04_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15420-itemimages/15420a_8d9be4abb5bdd04_med.jpeg)
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _15473a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15473-itemimages/15473a_med.jpeg)
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä, _15471a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15471-itemimages/15471a_med.jpeg)
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _15527a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15527-itemimages/15527a_med.jpeg)
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn, _15548a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15548-itemimages/15548a_med.jpeg)
566
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _15566a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15566-itemimages/15566a_med.jpeg)
581
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15622a_8d9bfb6de14fc56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15622-itemimages/15622a_8d9bfb6de14fc56_med.jpeg)
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15623a_8d9bfb6edb87671_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15623-itemimages/15623a_8d9bfb6edb87671_med.jpeg)
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15624a_8d9bfb6f9535edb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15624-itemimages/15624a_8d9bfb6f9535edb_med.jpeg)
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa, _15626a_8d9bfb70da78604_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15626-itemimages/15626a_8d9bfb70da78604_med.jpeg)
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm_15631a_8d9bfc03270f923_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15631-itemimages/15631a_8d9bfc03270f923_med.jpeg)
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.