JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _15018a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _15071a_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_14984a_8d9b67799b77f19_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hallampa, förgylld metall med prismor, _15008a_8d9b6777c9f507f_lg.jpeg
Hallampa, förgylld metall med prismor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice", _15077a_lg.jpeg
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, taklampa, koppar och palisander, _15097a_lg.jpeg
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, taklampa, koppar och palisander,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _15109a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15110a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15111a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15112a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15113a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5, _15126a_8d9b810d0fea11a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing, _15189a_lg.jpeg
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage, _15204a_lg.jpeg
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn, _15268a_8d9ba307e2645e7_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft, _15275a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _15279a_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall, _15305a_8d9ba670c75c32d_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft, _15331a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _15361a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _15372a_lg.jpeg
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé, _15382a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor, _15398a_8d9be3ccbb7f1da_lg.jpeg
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, krom med bemålad glasskärm_15403a_lg.jpeg
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _15461a_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _15462a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_15465a_lg.jpeg
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall, _15475a_lg.jpeg
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing_15005a_8d9b66cefc13371_lg.jpeg
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _15489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _15491a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_15488a_lg.jpeg
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _15490a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par, _15493a_8d9beec65c9893d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot, _15494a_8d9beec79e02aaa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft. taklampa, skuret trä, barockstil, _15505a_8d9bef514007273_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _15549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _15563a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _15564a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa, _15578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter_15592a_lg.jpeg
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall, _15595a_8d9bf18992a4f19_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, _15596a_8d9bf185c2e5a83_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar, _15597a_8d9bf1df156010d_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar, _15598a_8d9bf1dff0b4148_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _15599a_8d9bf197dfd6b08_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _15604a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, _15620a_8d9bfafb8ff7811_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK