JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15668a_8d9bfe85e750b34_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _15021a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15055a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô, _15065a_lg.jpeg
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, _15069a_lg.jpeg
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),_15070a_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15089a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15090a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lerkärl, antagligen Östafrika, _15146a_8d9b8a56ffd21ed_lg.jpeg
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, _15147a_8d9b8a579502a9e_lg.jpeg
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen, _15154a_8d9b8a5e5e210d7_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal, _15158a_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _15177a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk, _15267a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _15344a_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr), _15349a_8d9be21b1358a90_lg.jpeg
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _15353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _15354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15369a_8d9be23d5d3fc9d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _15426a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _15452a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _15459a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _15460a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15463a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _15473a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _15508a_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15510a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _15525a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _15526a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _15527a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15551a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _15562a_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _15572a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _15573a_lg.jpeg
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _15576a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _15594a_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_15605a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _15604a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15622a_8d9bfb6de14fc56_lg.jpeg
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15623a_8d9bfb6edb87671_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15624a_8d9bfb6f9535edb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK