Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Orientalica, AfricanaRensa filter
![Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15668a_8d9bfe85e750b34_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15668-itemimages/15668a_8d9bfe85e750b34_med.jpeg)
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
![Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _15021a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15021-itemimages/15021a_med.jpeg)
15
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15055a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15055-itemimages/15055a_med.jpeg)
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô, _15065a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15065-itemimages/15065a_med.jpeg)
58
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, _15069a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15069-itemimages/15069a_med.jpeg)
61
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),_15070a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15070-itemimages/15070a_med.jpeg)
63
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15089a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15089-itemimages/15089a_med.jpeg)
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15090a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15090-itemimages/15090a_med.jpeg)
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Lerkärl, antagligen Östafrika, _15146a_8d9b8a56ffd21ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15146-itemimages/15146a_8d9b8a56ffd21ed_med.jpeg)
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, _15147a_8d9b8a579502a9e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15147-itemimages/15147a_8d9b8a579502a9e_med.jpeg)
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen, _15154a_8d9b8a5e5e210d7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15154-itemimages/15154a_8d9b8a5e5e210d7_med.jpeg)
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal, _15158a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15158-itemimages/15158a_med.jpeg)
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _15177a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15177-itemimages/15177a_med.jpeg)
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk, _15267a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15267-itemimages/15267a_med.jpeg)
270
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _15344a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15344-itemimages/15344a_med.jpeg)
347
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr), _15349a_8d9be21b1358a90_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15349-itemimages/15349a_8d9be21b1358a90_med.jpeg)
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _15353a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15353-itemimages/15353a_med.jpeg)
356
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _15354a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15354-itemimages/15354a_med.jpeg)
357
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15369a_8d9be23d5d3fc9d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15369-itemimages/15369a_8d9be23d5d3fc9d_med.jpeg)
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _15426a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15426-itemimages/15426a_med.jpeg)
426
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _15452a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15452-itemimages/15452a_med.jpeg)
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _15459a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15459-itemimages/15459a_med.jpeg)
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _15460a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15460-itemimages/15460a_med.jpeg)
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15463a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15463-itemimages/15463a_med.jpeg)
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _15473a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15473-itemimages/15473a_med.jpeg)
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _15508a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15508-itemimages/15508a_med.jpeg)
525
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15510a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15510-itemimages/15510a_med.jpeg)
528
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _15525a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15525-itemimages/15525a_med.jpeg)
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _15526a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15526-itemimages/15526a_med.jpeg)
538
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _15527a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15527-itemimages/15527a_med.jpeg)
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15551a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15551-itemimages/15551a_med.jpeg)
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _15562a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15562-itemimages/15562a_med.jpeg)
577
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _15572a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15572-itemimages/15572a_med.jpeg)
587
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _15573a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15573-itemimages/15573a_med.jpeg)
588
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _15576a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15576-itemimages/15576a_med.jpeg)
590
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _15594a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15594-itemimages/15594a_med.jpeg)
609
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_15605a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15605-itemimages/15605a_med.jpeg)
621
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _15604a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15604-itemimages/15604a_med.jpeg)
622
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15622a_8d9bfb6de14fc56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15622-itemimages/15622a_8d9bfb6de14fc56_med.jpeg)
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15623a_8d9bfb6edb87671_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15623-itemimages/15623a_8d9bfb6edb87671_med.jpeg)
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15624a_8d9bfb6f9535edb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15624-itemimages/15624a_8d9bfb6f9535edb_med.jpeg)
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.