JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch, _15240a_lg.jpeg
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K_15242a_lg.jpeg
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _15253a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _15264a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal, _15265a_lg.jpeg
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd, _15269a_8d9ba3054b6e2ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz, _15292a_lg.jpeg
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor, _15295a_lg.jpeg
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut, _15299a_8d9ba667f10be8e_lg.jpeg
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall, _15305a_8d9ba670c75c32d_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide, _15319a_8d9bb2ae72be193_lg.jpeg
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period, _15325a_lg.jpeg
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr, _15326a_lg.jpeg
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _15328a_8d9bd8a107124d0_lg.jpeg
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813), _15333a_8d9bd89f15e10ff_lg.jpeg
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _15342a_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _15343a_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _15344a_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft, _15345a_lg.jpeg
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _15353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, _15359a_8d9be23b34a49d2_lg.jpeg
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _15364a_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar, _15376a_8d9be60adf91c61_lg.jpeg
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, _15378a_8d9be30f8eceffb_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 28 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958, _15387a_8d9be3161bd1c64_lg.jpeg
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 28 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, matbestick, 36 delar, rostfritt stål 'Mitra', _15395a_8d9be3b807d9a40_lg.jpeg
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, matbestick, 36 delar, rostfritt stål 'Mitra',
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys", _15404a_lg.jpeg
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?), _15407a_8d9be40eefa4ea2_lg.jpeg
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _15408a_8d9be40fc7baf7b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer_15412a_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Teleskopkikare, läderklädd mässing, A Johannsen, 149 Minories, London, _15414a_8d9be413662213a_lg.jpeg
Teleskopkikare, läderklädd mässing, A Johannsen, 149 Minories, London,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _15426a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons, _15432a_8d9be4afe02323a_lg.jpeg
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn, _15439a_lg.jpeg
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal, _15440a_lg.jpeg
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_15441a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver, _15447a_8d9be53f3ac48c9_lg.jpeg
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _15450a_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _15452a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _15454a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5_15455a_8d9be5428854393_lg.jpeg
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _15459a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut, _15422a_8d9be4adc7ede98_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor, _15421a_8d9be4acb6e4c08_lg.jpeg
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal, _15468a_lg.jpeg
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, tidskriftshylla, trä_15416a_8d9be3d6ec721e2_lg.jpeg
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _15479a_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900, _15480a_8d9be5fb36dc6a3_lg.jpeg
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK