JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15013a_8d9b64ffc01cb77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15012a_8d9b650075f3408_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _15031a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900, _15038a_lg.jpeg
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods, _15044a_lg.jpeg
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _15046a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _15047a_8d9b65b39dcde7b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15055a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _15058a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, _15063a_8d9b72a45cc99db_lg.jpeg
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,_15064a_8d9b72a34cc3ad4_lg.jpeg
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _15079a_lg.jpeg
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_15081a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15089a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15090a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _15100a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _15120a_lg.jpeg
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder, _15121a_lg.jpeg
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _15130a_lg.jpeg
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900, _15134a_8d9b89581114b56_lg.jpeg
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _15142a_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lås smide, 17-1800-tal, _15143a_lg.jpeg
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _15145a_lg.jpeg
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, _15140a_8d9b89d40e58441_lg.jpeg
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lerkärl, antagligen Östafrika, _15146a_8d9b8a56ffd21ed_lg.jpeg
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _15148a_8d9b8a582c59510_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,_15155a_8d9b8ab51c9a6a6_lg.jpeg
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15157a_lg.jpeg
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn, _15160a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15162a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15163a_8d9b8ab490218ab_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15164a_8d9b8ab3ee8e598_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15165a_8d9b8ab357f514c_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal, _15167a_lg.jpeg
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _15166a_lg.jpeg
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _15170a_lg.jpeg
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _15171a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas, _15172a_8d9b8baff90995a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _15177a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _15197a_lg.jpeg
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _15199a_lg.jpeg
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå, _15219a_8d9b9691857f997_lg.jpeg
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15225a_8d9b9641e9b6132_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15221a_8d9b969446d130a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _15227a_lg.jpeg
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15231a_lg.jpeg
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _15237a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _15239a_lg.jpeg
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK