Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15013a_8d9b64ffc01cb77_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15013-itemimages/15013a_8d9b64ffc01cb77_med.jpeg)
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15012a_8d9b650075f3408_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15012-itemimages/15012a_8d9b650075f3408_med.jpeg)
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _15031a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15031-itemimages/15031a_med.jpeg)
24
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900, _15038a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15038-itemimages/15038a_med.jpeg)
31
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods, _15044a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15044-itemimages/15044a_med.jpeg)
36
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _15046a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15046-itemimages/15046a_med.jpeg)
39
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument, _15047a_8d9b65b39dcde7b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15047-itemimages/15047a_8d9b65b39dcde7b_med.jpeg)
40
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15055a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15055-itemimages/15055a_med.jpeg)
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _15058a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15058-itemimages/15058a_med.jpeg)
50
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, _15063a_8d9b72a45cc99db_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15063-itemimages/15063a_8d9b72a45cc99db_med.jpeg)
56
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,_15064a_8d9b72a34cc3ad4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15064-itemimages/15064a_8d9b72a34cc3ad4_med.jpeg)
57
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _15079a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15079-itemimages/15079a_med.jpeg)
76
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_15081a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15081-itemimages/15081a_med.jpeg)
79
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15089a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15089-itemimages/15089a_med.jpeg)
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15090a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15090-itemimages/15090a_med.jpeg)
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _15100a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15100-itemimages/15100a_med.jpeg)
97
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _15120a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15120-itemimages/15120a_med.jpeg)
117
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder, _15121a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15121-itemimages/15121a_med.jpeg)
118
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _15130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15130-itemimages/15130a_med.jpeg)
127
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900, _15134a_8d9b89581114b56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15134-itemimages/15134a_8d9b89581114b56_med.jpeg)
131
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _15142a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15142-itemimages/15142a_med.jpeg)
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lås smide, 17-1800-tal, _15143a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15143-itemimages/15143a_med.jpeg)
138
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _15145a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15145-itemimages/15145a_med.jpeg)
140
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, _15140a_8d9b89d40e58441_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15140-itemimages/15140a_8d9b89d40e58441_med.jpeg)
141
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lerkärl, antagligen Östafrika, _15146a_8d9b8a56ffd21ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15146-itemimages/15146a_8d9b8a56ffd21ed_med.jpeg)
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _15148a_8d9b8a582c59510_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15148-itemimages/15148a_8d9b8a582c59510_med.jpeg)
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,_15155a_8d9b8ab51c9a6a6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15155-itemimages/15155a_8d9b8ab51c9a6a6_med.jpeg)
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15157a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15157-itemimages/15157a_med.jpeg)
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn, _15160a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15160-itemimages/15160a_med.jpeg)
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15162a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15162-itemimages/15162a_med.jpeg)
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15163a_8d9b8ab490218ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15163-itemimages/15163a_8d9b8ab490218ab_med.jpeg)
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15164a_8d9b8ab3ee8e598_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15164-itemimages/15164a_8d9b8ab3ee8e598_med.jpeg)
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15165a_8d9b8ab357f514c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15165-itemimages/15165a_8d9b8ab357f514c_med.jpeg)
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal, _15167a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15167-itemimages/15167a_med.jpeg)
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _15166a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15166-itemimages/15166a_med.jpeg)
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _15170a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15170-itemimages/15170a_med.jpeg)
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _15171a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15171-itemimages/15171a_med.jpeg)
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas, _15172a_8d9b8baff90995a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15172-itemimages/15172a_8d9b8baff90995a_med.jpeg)
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _15177a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15177-itemimages/15177a_med.jpeg)
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _15197a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15197-itemimages/15197a_med.jpeg)
194
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _15199a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15199-itemimages/15199a_med.jpeg)
196
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå, _15219a_8d9b9691857f997_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15219-itemimages/15219a_8d9b9691857f997_med.jpeg)
207
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15225a_8d9b9641e9b6132_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15225-itemimages/15225a_8d9b9641e9b6132_med.jpeg)
208
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15221a_8d9b969446d130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15221-itemimages/15221a_8d9b969446d130a_med.jpeg)
210
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _15227a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15227-itemimages/15227a_med.jpeg)
212
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15231a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15231-itemimages/15231a_med.jpeg)
221
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _15237a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15237-itemimages/15237a_med.jpeg)
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _15239a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15239-itemimages/15239a_med.jpeg)
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.