JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _15496a_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm, _15497a_lg.jpeg
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal, _15499a_8d9bef5ea2740fc_lg.jpeg
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_15501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast, _15502a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _15503a_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft. taklampa, skuret trä, barockstil, _15505a_8d9bef514007273_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, _15506a_8d9bef524d2f6ba_lg.jpeg
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt, _15507a_8d9bef5346bf66b_lg.jpeg
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _15508a_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft_15511a_lg.jpeg
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15510a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft, _15518a_8d9bef5b7ac968e_lg.jpeg
Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _15525a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _15526a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15530a_8d9bf06a0c3cc06_lg.jpeg
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med röd marmorskiva, Glas & Trä Hovmantorp, 1900-talets mitt, _15539a_8d9bf108932b7dd_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900, _15540a_8d9bf10971f0143_lg.jpeg
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall, _15545a_8d9bf02bc5462f8_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt, _15516a_8d9bef596ca0422_lg.jpeg
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _15562a_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _15572a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _15573a_lg.jpeg
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal, _15574a_lg.jpeg
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _15576a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets början, _15575a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal, _15588a_8d9bf1c0adbfd81_lg.jpeg
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ostformar, 2 st, skuret trä, allmogearbeten, 1800-tal, _15589a_8d9bf1c39017d8f_lg.jpeg
Ostformar, 2 st, skuret trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _15603a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_15605a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa, _15613a_8d9bf1ff6683a16_lg.jpeg
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, _15614a_8d9bfaee6619189_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, _15620a_8d9bfafb8ff7811_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm, _15621a_8d9bfadd8c63a83_lg.jpeg
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm, _15634a_8d9bfc0724c017d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _15636a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr, _15639a_8d9bfc0a08522f5_lg.jpeg
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _15640a_8d9bfc0bc257bfb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace, _15643a_8d9bfbc9b50c372_lg.jpeg
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn, _15653a_8d9bfc41921e1a5_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,  _15654a_8d9bfc8653cfd94_lg.jpeg
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vimpel med stång, smide, 1800-tal, _15658a_8d9bfcd22dc7e73_lg.jpeg
Vimpel med stång, smide, 1800-tal,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing Sverige, sengustavianska/empire, _15660a_8d9bfccf6d431ea_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing Sverige, sengustavianska/empire,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK