Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15708a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris32 000  - 34 000 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15736a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 900 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),_15787a_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _15793a_8d9d6a761fe3b1a_lg.jpeg
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15795a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15860a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _15862a_8d9d9becfa26563_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15903a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15908a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _15925a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft, _15964a_8d9de796cfb9139_lg.jpeg
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, _16017a_lg.jpeg
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _16049a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _16086a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, _16091a_lg.jpeg
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _16099a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _16103a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning, _16114a_8d9e011c2c784f3_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _16125a_8d9e02c419bfde6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk, _16196a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar, _16241a_8d9e0ce3c6fdcf0_lg.jpeg
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
Slutpris1 100 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), _16242a_8d9e0ce4940734b_lg.jpeg
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _16246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _16282a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _16291a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _16292a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _16316a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _16317a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _16320a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _16330a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _16333a_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _16341a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _16351a_8d9e0f492c090d2_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _16352a_8d9e0f49e07f5fe_lg.jpeg
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, _16353a_8d9e0f4a8e66d04_lg.jpeg
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_16359a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK